ZEEUWS BOEKEN FEEST Zeeuwse Boekenfeesten 1962-1972 zeeuwse schrijvers Het begon als een tegenhanger van het Boekenbal in Amsterdam. Een provinciaal boekenfeest, een Zeeuwse primeur. 'Onze provin cie die op dit gebied tot nog toe van alle activiteiten en feeste lijkheden bleef verstoken, gaat nu met de eer strijken als eerste provincie een boekenfeest te hebben georganiseerd,' schreef Dagblad De Stem in 1962. Een kaartje kostte vier gulden. 'Toen best een bedrag,' memoreert Peter Bikker, voormalig boekhan delaar in Vlissingen en één van de initiatiefnemers van het Zeeuwse Boekenfeest. Samen bladeren we zijn plakboek door. Karen Kroese Zoals dat gaat met dergelijke initiatieven: onduidelijk is wie nu werkelijk aan de wieg stond van het idee. De een zegt dat het twee journalisten waren die tegenover elkaar hun onvrede uitspraken over het Zeeuws en 'nou eindelijk wel eens iets anders wilden'. De ander spreekt van een 'Vlissingse boekennijveraar'. Een derde noemt namen: Hans Verhagen, Peter Bikker en Gijs van Barneveld. Wellicht waren deze drie met elkaar in gesprek geraakt. Hoe dan ook: in het voor jaar van 1962 waren zestien Zeeuwse boekhandelaren bereid vijftig gulden te investeren in een heus Zeeuwse Boekenfeest ter promotie van het boek in het algemeen en het Zeeuwse boek in het bijzonder. Aanvankelijk hadden de zestien het plan een bekend schrijver voor een lezing uit te nodigen, maar gaandeweg is dat plan uitgegroeid. De boekhandelaren hebben er iets bijzon ders van willen maken, ook omdat er in Zeeland niet veel grote feesten te beleven waren. 'Nergens in het land worden ter gelegenheid van de boekenweek dergelijke festiviteiten georganiseerd', schrijft Adriaan van der Veen in 1967. 'Nu hebben de Zeeuwse lezertjes het ook wel verdiend. Ze kopen ten slotte veel meer boeken dan de meeste anderen in Nederland.' In 1965 besteedde elke Zeeuwse volwassene 44 gulden aan boeken, tegen 36 gulden per volwassene in Zuid-Holland en 24 gulden in Friesland. 39 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 43