Jas voor Claus Welke edities van het Zeeuwse Boekenfeest staan Bikker het meest bij? 'Een hoogtepunt was zonder twijfel het optreden van Paul van Vliet bij het eerste lustrum in 1966.' Cabaret Pepijn - met Paul van Vliet, Liselore Gerritsen en Fred Hugas - was toen nog niet echt bekend. Maar bij het verlovingsfeest van prinses Beatrix met Claus kwam daar verandering in. Claus liep toentertijd steeds alleen in een colbert. 'Bij dat feest kwam daar Paul van Vliet aanzetten met een jas voor de prins. Dat was me een stunt!' Peter Bikker moet nog lachen bij de herinnering. 'Het hele voorval werd een week voor het Boekenfeest uitgezonden op televisie. Nadien wist iedereen wie Paul van Vliet was.' En het voorval deed het Boekenfeest bijzonder goed natuurlijk. 'Iedereen wilde hem zien. De kaarten waren zo uitverkocht.' Het bal die avond van 26 maart 1966 werd door de media omschreven als 'een volkomen oubollige sof', maar het optreden van zowel Caroline Kaart voor de pauze als van Pepijn na de pauze waren 'van uitzon derlijke klasse'. Het cabaret bereikte een niveau 'waar voor een hedendaags superlatief als "geweldig" niet misplaatst is.' Het succes was zelfs zo groot dat de - inmiddels negentien - deelnemende boekhandelaren in het boekenweekgeschenk alvast een bestelbiljet voor het Boekenfeest van 1967 legden. Het Zeeuwse Boekenfeest werd steeds meer als iets vanzelfsprekends beschouwd en dus waagden sommigen zich aan kritiek. De avond van 25 februari 1967 traden Adriaan van der Veen en Fons Jansen op. De Stem kopte: 'Nauwelijks aandacht voor literair deel' en beschrijft dat tijdens het optreden van de schrijver Adriaan van der Veen aan de reacties van het publiek was te merken dat zij wachtten op de cabaretier. Het Vrije Volk omschreef het bal als 'een boerenbruiloft- op-grote-schaal', omdat de balleider en dansleraar Frank Wale uit Hilversum 'een beroepsfeestneus was', die 'onvermoeibaar schriklceldansjes, polonaises en wat dies meer zij organiseerde'. Een andere recensent roemde juist het aanpassingsvermogen van de Tilburgse South Jazzband aan de wensen van het publiek. Ze waren het wel eens over de kwaliteiten van Jansen. Voor arbeider en bankier De sfeer van het Zeeuwse Boekenfeest veranderde met de jaren. Sommigen waren hier zeer content over. Bij uws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 46