de achtste editie geen politiek cabaret meer, geen aan stoot, maar een 'keurig' feest dat weliswaar iets uit de sfeer van het boek was getild met een optreden van het Zeeuws Jeugdorkest voor de pauze en Max Tailleur ema, maar 'gelukkig' steviger in de sfeer stond van 'het gewone plezier van een goede avond', aldus de PZC op 3 maart 1969. Voorafgaand aan het grote Boeken feest was een 'Pocket Festival' georganiseerd voor de jeugd met een optreden van Ivo de Wijs en de soul- band The Free. De trend van een feest 'voor arbeider en bankier' zette zich voort. In 1971 omspande het tiende Zeeuwse Boekenfeest alle zes de zalen van Britannia, met in elke zaal iets anders. Dat concept had succes en werd vastgehouden. De eerste disc-jockeys deden hun intre de. Er was een wild-westbar, Conny van den Bos hield haar 'tour de chant'; er was een goochelshow en oude films waarbij het kwartet Hoogesteger voor honky-tonk muziek verzorgde. Voor ieder wat wils dus. Anderen betreurden deze ontwikkeling. 'Het tien de Zeeuwse Boekenfeest heeft weinig meer met "het boek" te maken. De bezoekers van dit tweede lustrum worden dan ook niet verondersteld zeer geletterd te zijn', schrijft een andere journalist. 'Het enige lite raire aan het boekenfeest is, dat het een stuk public relations van de Zeeuwse boekhandelaren is. Op de Zeeuwse Boekenfeesten heeft men tot dusver wei nig auteurs, maar des te meer cabaretiers en acteurs en actrices aan het publiek voorgesteld.' Het is de elfde editie van het Zeeuwse Boekenfeest die Bikker bijzonder bijstaat. Dat feest had op 24 maart 1972 op de Koningin Wilhelmina plaats. De mailboot van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland lag afge meerd in de buitenhaven van Vlissingen. Het schip had twee dekken en acht zalen. 'Er was zeshonderd man aan boord', herinnert Bikker zich. 'In elke zaal was wel iets te beleven; muziek, een conference, een voordracht. Een groots feest!' Drs. P. begon het feest met de carnavalskraker 'Wat heb je gedaan Daan?' De Vlissinger schreef dat drs. P. het feest opende 'op de hem bekende wijze: veel praten zonder iets te zeggen'. Rita Hovink, The Gold Stars, dj Louis van Waarsenburg, cabaretier Hessel van de Wal en de films uit de oude doos maakten de avond compleet. Vol belofte? 'Als we aanstaande zaterdag het Zeeuwse Boekenfeest hebben gevierd, dan beginnen we de week erop alweer aan de organisatie voor het feest in 1968', zei Peter Bikker al in een interview met De Stem in 1967. 'Er zit meer achter dan je denkt om een boekenfeest op touw te zetten.' En ruim vijf jaar later is hij er moe van. 'Voor tachtig procent deed ik die organisatie alleen. Op den duur ben je het gewoon zat,' klinkt het nu resoluut. 'De inkomsten van het boekenfeest waren net kostendekkend,' geeft Bikker aan. Daar deed je het dus niet voor. De meeste inkomsten kwamen uit de advertenties van uitgeverijen. Wanneer je nu een boe kenfeest zou organiseren, zal dat veel moeilijker zijn, voorspelt hij. 'Er zijn haast geen zelfstandige uitgeve rijen meer.' En er zijn dus ook minder advertentie inkomsten te halen. De tijden zijn sowieso veranderd. De vijfhonderd man die een kaartje had kunnen bemachtigen voor de Zeeuwse Boekenfeesten van weleer, was om kwart voor acht bij Britannia. 'Om tien voor acht ging de zaal open en om acht uur begon de show. Daar moet je nu eens om komen. Feesten beginnen steeds later. Voor elf uur hoef je geen bezoeker te verwachten.' Hebben de deelnemende boekhandelaren meer boeken verkocht door het Zeeuwse Boekenfeest? 'Iedereen wist wel dat het boekenweek was,' weet Bikker. 'Zulke koppen stonden er in de krant. Maar of je nu echt meer verkocht? Het is toch iets abstracts. Echt effect is niet aantoonbaar. Of de handel goed liep tij dens een boekenweek was ook heel erg afhankelijk van het boekenweekgeschenk. En of er een nieuwe Zeeuwse roman verschenen was. En als Willem Duys een schrijver op bezoek had gehad, dan gingen die boeken als warme broodjes over de toonbank. Nu - met al die netten - heb je dat effect niet meer. Het vak van boekverkoper is ook veranderd. Harder geworden. Het was vroeger toch veel meer een kwestie van vakman schap. Je moest veel uit je hoofd weten. Door de com puters waar je alles mee op kunt zoeken is het vak van boekverkoper meer een managementbaan geworden.' 'Boekenclubs, het Kruidvat dat boeken verkoopt, Internet; een beetje boekenliefhebber struint toch het liefst de boekhandels af, daar ben ik van overtuigd. Negen van de tien boekenkopers willen dat boek toch in handen hebben gehad, er een paar regels uit lezen voordat ze het boek kopen.' Peter Bikker ruikt eens aan het plakboek. 'Het ruikt nu wat muf, maar boe ken kunnen ook heerlijk geuren. Vol belofte.' Dankbaar is gebruik gemaakt van de plakboeken van Peter Bikker. 43 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 47