ons een uitzondering. Zo had hij ook meer tijd om op zoek te gaan naar een ontbrekend deel van zijn Zeeuwse Encyclopedie. Cees Nooteboom kwam zelfs via München, Houston en Amsterdam in één moeite door naar Terneuzen voor zijn lezing.' Hans Bos denkt dat het geheim de algehele atmo sfeer is. Gasten worden altijd vriendelijk ontvangen, voor eten en een hotel wordt gezorgd. In ruil voor de drankomzet werkt Porgy Bess met enthousiaste vrijwilligers mee aan de literaire avonden. Zo'n 200 vrienden van de Stichting doneren jaarlijks 20 euro en boekhandel Van der Zande draagt vaak een steen tje bij en is zo nauw betrokken bij de Stichting. 'Men heeft hier een honger naar cultuur, juist omdat er niet zoveel te doen is op dit gebied. De vrijwilligers zijn dan ook trots en het publiek is fanatiek.' Via de Stichting Schrijvers School Samenleving (SSS) uit Amsterdam, worden de contacten gelegd met de schrijvers. Omdat de naam van Stichting Prometheus sinds 1993 inmiddels gevestigd is, kost het weinig moeite meer om schrijvers te krijgen. Het indrukwekkende archief van meer dan 100 grote namen zorgt ei-voor dat schrijvers het een eer vinden om ook uitgenodigd te worden. Het publiek bestaat overwegend uit ouderen maar Bos herinnert zich dat op de avond met Serge van Duijnhoven en zijn DJ er vooral jonge dames waren. 'Serge werd tot bij zijn hotel door hen op de hielen gezeten maar hij leek het niet erg te vinden.' Ook memorabel was de lezing van Jan Mulder en Remco Campert. In alle haast moest Jan Mulder zich in de chillroom omkleden voor de lezing. 'De twee waren ergens bij Antwerpen verdwaald. Bovendien had Mulders' zoon Youri een Europacupwedstrijd met FC Schalke 04 verloren, waardoor Jan Mulder nogal van streek was.' Voor het nieuwe seizoen heeft Prometheus met onder meer Gerrit Kouwenaar de zoveelste topper op het programma staan, wederom in Porgy Bess, waar ze volgens Helga Ruebsamen de lekkerste baco's van Nederland hebben. Liefde voor literatuur In Middelburg duiken SLAZ-oprichters van het eerste uur, Ronald Rijkse, Clazien Minderhoud en Jan van Gilst, enthousiast in het verleden. Voordat Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) in 1987 van start ging, werden er door het Zeeuws Kunstenaars Centrum (ZKC) al literaire evenementen georganiseerd waarvoor grote belangstelling bestond. ZKC, de Zeeuwse Bibliotheek, boekhandel Fanoy (nu De Drvkkery) en de M O-opleiding Nederlands wilden gaan samenwer ken en SLAZ werd opgericht. SLAZ bleef jarenlang een stichting in oprichting uit angst voor 'te veel for malisme'. In 1997 stapte men dan eindelijk naar de notaris. In dat jaar verliet Lo van Driel SLAZ en nam docent Jan van Gilst op persoonlijke titel plaats. 'Onze drijfveer is altijd de liefde voor literatuur geweest. Als stichting bleken we in aanmerking te komen voor pro vinciale subsidies waardoor we de kwaliteit van de lezingen konden verhogen.' In het begin spraken er hoogleraren voor studenten, later kwamen er schrij vers met lezingen die voor iedereen toegankelijk waren. Tegenwoordig bestaat het publiek vooral uit ouderen en komt het in minder groten getale opdra ven, hoewel er altijd sprake is van een harde kern lief hebbers. 'Misschien zijn mensen verzadigd of zijn er teveel andere dingen te doen.' Schrijvers contracteren kost in ieder geval nauwe lijks moeite. SLAZ heeft inmiddels een netwerk in Nederland opgebouwd en staat net als Prometheus zeer goed bekend bij het eerdergenoemde SSS. 'Toen Adriaan van Dis op zijn top was, hadden wij hem hier.' Hoogtepunten zijn er veel, zoals bijvoorbeeld lezingen op locatie. Voor zowel Jan Wolkers als voor Maarten 't Hart werd in 1991 uitgeweken van de thuis haven in de Zeeuwse Bibliotheek naar de Koorkerk in Middelburg. Beide lezingen vonden plaats onder het thema literatuur en geloof. 'Jan Wolkers wilde echter geen plaatsnemen op de kansel want die was slechts bedoeld voor dienaren Gods. Wolkers op het spreekge stoelte zou bijna heiligschennis zijn geweest'. Met de mooie galm door de kerk moet Wolkers wel bijna als een dominee geldonken hebben. Bij de lezing van 't Hart bespeelde Bram Beekman in de pauze het orgel tot groot vermaak van de schrijver en het publiek. Landelijk was er volop aandacht voor het gesprek tussen W.F. Hermans en Hella Haasse in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. 'Het eisenpakket van Hermans bestond uit de aanwezigheid van Haasse en een diner met uitzicht op zee.' De Middelburgers herinneren zich verder uit tal van avonden een muzikale avond met het Paul Rans Ensemble, een staande ovatie voor 45 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 49