STREEK- EN SE Terug naar Zeeland Terug naar Zeeland is een nieuwe serie over Zeeuwen die na een korter of langer verblijf buiten de provincie definitief terugkeren. Wat bezielt hen? Waarom komen ze terug? Als eerste in de serie Riet Kint (1949), van beroep kok. Ze vertrok 35 jaar geleden uit Kloosterzande en vestigde zich dit jaar in Paal waar ze samen met haar man Jan Cees Tans het restaurant Kint Co opende. Paul van der Velde Riet Kint zag ik voor het eerst begin jaren negentig van de vorige eeuw in het toen trendy restaurant Zuid- Zeeland aan de Herengracht vlakbij het Koningsplein. Het had de roep het meest Franse restaurant van Amsterdam te zijn, een uiterst geanimeerde plek met een internationale clientèle. Daaraan moest ik denken toen ik mijn auto parkeerde in de Havenstraat in Paal. Zelfs voor iemand afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen is Paal zowat het einde van de wereld. Een gehucht met niet meer dan veertig huizen onder aan een zeer verhoogde dijk. Daarachter ligt een getijdenhaven op de grens met het Verdronken Land van Saeftinge. Ik moet weg Riets vader had een loodgietersbedrijf in Kloosterzande en zij was de oudste uit een gezin van acht kinderen. Op jonge leeftijd werd ze tot invalmoeder gebombar deerd wat haar na verloop van tijd begon te benauwen. Nog voor ze eindexamen mulo had gedaan, besloot ze, net 17, weg te gaan. Haar familieleden en kennissen dachten dat ze wel op hangende pootjes terug zou komen. Die kwamen bedrogen uit. Ze wilde naar de kunstacademie St. Joost in Breda, maar was nog te jong en ging op een stoffenatelier in Eindhoven wer ken. Dat deed ze twee jaar en vertrok toen naar de grote stad Amsterdam waar ze zich laafde aan het artistieke milieu. Zelf was ze veel met stoffen bezig en tegelijk kreeg ze steeds meer liefde voor het for nuis. Riet zegt met nadruk dat ze volstrekt autodidact is. Pas een echte baan maakte ze van koken toen ze in 1980 bij het toen populaire restaurant Van Puffelen op de Prinsengracht ging werken waar ze in 1986 48 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 52