naai van Cornelisz, dat uiteindelijk terechtkwam in de handschriftencollectie van de Gentse universiteit, in plaats van een meer voor de hand liggende bewaar plaats als het Nationaal Archief in Den Haag. Peper, Plancius en Porselein wordt aangevuld met onder meer fragmenten uit de in 1648 gepubliceerde belevenissen van Willem van Westzanen, die een ander schip uit de Atjehse vloot, het jacht Enkhuizen, leidde. Tenslotte zijn er enkele verslagen waarin onder meer de al genoemde kaping van de Santa Catharina, één der kraken die de handel tussen Portugees Malakka en Macao onderhielden, wordt beschreven. Het schip werd genomen op 25 februari 1603 door de bodems Alkmaar en Witte Leeuw. Eén van die verslagen is (een fragment uit) het pamflet Corte ende sekere beschrijvinghe vant veroveren der rycke ende gheweldige krake comende uytet gheweste van China, waarin de volgende jongensboek achtige passage: 'Daer geschiede een gheweldich schieten teghens den anderen want die vande krake weyrden hun mannelijck soo dat het ghevecht vanden morghen tot aenden avont toe duerde dan ten lesten hebben die vande krake den moedt laten sinken ende hun met accoort in der Hollanderen handen ende macht overghegeven'. Van de meer dan zevenhonderd opvaren den van de Portugees sneuvelden er zeventig. Tot de rijke buit behoorde '26. hondert duysent gulden aen Chineese syde', maar ook 'eenen Conincklijcken stoel met edel ghesteenten ende cleynodien ingeleyt dat het een wonder is daer af te schryven'. Wat noteerde de mari tieme auteur Ame Zuidhoek ietwat gechargeerd onlangs in een correspondentie met Wouter Noordewier? 'Alle rijkdom in Nederland danken we aan de vaderlandse en a-sociale daden overzee. Dus ben ik vooral geïnteresseerd in piraterij, want: handel, roof en oorlog zijn één.' Operatie Noach is de zoveelste publicatie die verscheen in dit herdenkingsjaar van de Februariramp 1953. Het boek behandelt de verrichtingen van de Koninklijke Marine als één van de vele hulpverleningsorganisaties die in de dagen na de Ramp in Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Noord-Holland op grote schaal actief was. Marinemensen zwoegden mee om mensen en vee in veiligheid te brengen, en om verder opdrin gen van het water te voorkomen. Het boek werd op 18 september 2003 gepresenteerd in Bergen op Zoom tijdens een bijeenkomst van oud-hulpverleners. Namens het Instituut voor Maritieme Historie over handigden de auteurs, Adri P. van Vliet en Willem Mijnenveger Hr. Ms. Texelstroom in het rampgebied (afbeel ding uit het besproken boek). JJ. Geneste, het eerste exemplaar aan de Plaatsver vangend Directeur Personeel KM, commandeur drs. P.H. Scholten. Als blijk van waardering voor de inzet van alle marinemensen van toen, zijn in Operatie Noach hun prestaties in woord en vooral in beeld vastgelegd. De hulpacties waarbij de vloot, het Korps Mariniers en de Marineluchtvaartdienst waren betrokken worden besproken, maar ook de afsluiting van de hulpverlening door de marine en de gevolgen van de Ramp. Van Vliet en Geneste beschrijven ook de inzet van andere krijgsmachtdelen en de buitenlandse hulp. Het karak ter van 'documentaire' blijkt niet alleen uit het opge nomen fotomateriaal uit onder andere de collecties van het Instituut voor Maritieme Historie (van de Kon. Marine) en het Instituut voor Militaire Geschiedenis, maar ook uit de korte ooggetuigenverslagen van ver schillende marinemensen. Zo vertelt vlieger R.J. Idzerda over een redding: 'Bij één geval bleek een man ontzet tend zwaar te zijn, hetgeen ik kon zien aan de inlaat- drukmeter van de motor, die aangaf hoeveel vermo gen nodig was om de helikopter niet te laten zakken onder de last. Bij het aan boord komen bleek hij een paar geldbuidels vol zilveren rijksdaalders om zijn middel te hebben en bovendien zaten alle zakken van zijn jas ook nog vol. Nadat we hem hadden afgezet, ontdekten wij dat hij in zijn zenuwachtigheid een deel van het geld in de helikopter had achtergelaten. Wij hebben het aan een politieagent afgegeven en ik hoop maar dat hij zijn spaarcenten heeft teruggekregen.' 54 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 58