Karin van Lieverloo en Peter van der Coelen hebben een uitstekend verzorgde catalogus samengesteld, de portretten zijn stuk voor stuk met aandacht gedocumen teerd, overal wordt de relevante literatuur genoemd - dat zij daarbij een enkele keer iets over het hoofd heb ben gezien of bijvoorbeeld in de droge naald Een arme bliksem (1898) Domburg als de achtergrond noemen, waar dat beslist niet het geval kan zijn, doet daar niets aan af. Jammer is wel dat de kleurafbeeldingen hier en daar te wensen laten, maar dat terzijde. Deze kracht toer doet verlangen naar meer. Naar de oeuvrecatalo- gus van Gerard van Wezel, bijvoorbeeld. (FW) Onmisbaar naslagwerk Ronald Stenvert, Saskia van Ginicel-Meester, Elisabeth Stades-Vischee, Chris Kolman m.m.v. Piet van Cruyningen, Monumenten in Nederland: Zeeland. Zeist Zwolle: Rijksdienst voor de Monumentenzorg Waanders Uitgevers, 2003. isbn 9040088309, 43,50. Dat in het digitale tijdperk het boek niet zal verdwijnen, zoals hardnekkig is beweerd, lijkt nu wel een uitge maakte zaak. Bepaalde soorten boeken leggen wél het loodje - de papieren algemene encyclopedie bijvoor beeld is ongeveer verdwenen, samen met haar typische peddler, de vaak ietwat morsige deur-aan-deurverkoper met sluwe oogopslag. Monumenten in Nederland: Zeeland bewijst dat bepaalde genres naslagwerk ondanks de fantastische mogelijkheden van het internet en multimediale com municatie nog wel degelijk bestaansrecht hebben. Het is een plezier om dit 'deftig' en terughoudend vormgegeven boek in de gelijknamige landelijke serie in de hand te nemen en te raadplegen. Eerder versche nen delen over Utrecht, Noord-Brabant, Overijssel, Groningen, Drenthe, Gelderland en Limburg. Het deel Zeeland wil een bondig en informatief overzicht bieden van de cultuurhistorisch waardevolle monumenten in onze provincie. Begeleid door ruim 400 afbeeldingen komen bekende en minder bekende hoogtepunten uit de Zeeuwse cultuurhistorie aan de orde. Niet alleen de historische steden zoals Middelburg, Zierikzee, Tholen, Goes, Vlissingen en Hulst worden behandeld, maar ook heel veel karakte ristieke Zeeuwse dorpen, bijvoorbeeld Dreischor, Stavenisse, Sint Anna ter Muiden (historisch gezien een stad) en Zuiddorpe. Het als een alfabetische ency clopedie ingedeelde boek is behalve met topografische kaarten en plattegronden, een literatuuropgave en een verklarende lijst van (bouwkundige) termen verrijkt met een topografisch en een persoonsregister. Voorafgaand aan het encyclopedisch deel 'Steden, dorpen, monu menten' zijn er beknopte en heldere inleidingen opge nomen over 'Historie', 'Stijl en verschijningsvorm', 'Materiaal en constructie' en 'Regio's', waarin op ver schillende gronden een driedeling 'Noord-Zeeland', 'Midden-Zeeland' en 'Zeeuws-Vlaanderen' wordt bepleit. Bij de dorpen wordt in het encyclopedisch deel ook het dorpstype genoemd, bijvoorbeeld 'wegdorp' of 'voorstraatdorp'. Een steekproefje leert dat zelfs een vlekje als het Zuid-Bevelandse Kattendijlce wordt ver eerd met een lemma, zij het onder het hoofdtrefwoord 'Goes'. Dit laatste, het plaatsen van kleine dorpen onder de gemeente waartoe ze behoren, is iets minder gelukkig voor de minder doorknede Zeelandtopograaf of de bladeraar op goed geluk - een bezwaar echter dat door het topografisch register deels wordt onder vangen. Bij Kattendijlce lezen we over de in origine De Plompe Toren van het verdronken Koudekerke (Schouwen-Duiveland) aan de Oosterschelde, één van Zeelands meest tot de verbeelding sprekende monumenten (afbeelding uit het besproken boek). 57 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 61