ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN I4de-eeuwse kerk, de pastorie uit ca. 1900 met neo- renaissance-details en de voormalige drieklassige gangschool, eveneens uit ca. 1900, aan de Dorpsstraat. Zelfs graven van het verder onbekende echtpaar Staal uit 1892 en 1894 worden vermeld. Gaan we naar Zaamslag, Oost Zeeuws-Vlaanderen, dan zien we bij de afdeling 'boerderijen' vermeld dat bij de bouw van de hoeve Reuzenhoelc I, kort na 1650, gebruik werd gemaakt van middeleeuwse bakstenen, afkomstig van de ruïnes van het oude (verdronken) dorp; een wetenswaardig detail voor de archeologisch geïnteresseerde lezer. De brede opzet van dit deel Zeeland toont zich ook in de behandelde perioden: een voorbeeld van weer een jong monument vinden we bij Domburg, bij welk trefwoord op pag. 95 het zomer huis 'Strandholm' is afgebeeld. In het bijschrift zien 1. Rond 't hof G. Smallegange (De Koperen Tuin) 2. Zeeuwen gezocht L. Hollestelle (Zeeuws Archief) 3. Een leven in woorden L. van Driel (Walburg Pers) 4. Breskens onder beton B. Muller (Muller) 5. Zeeland 1945-1950 J. Zwemer (Den Boer/De Ruiter) 6. Op 't hof G. Smallegange (De Koperen Tuin) 7. Focus op Zierikzee J. van Loo (Europese Bibliotheek) 8. Zeeuwse wijsheden (Ruitenberg) 9. Heel de wereld trekt naar Veere K. Leeman (De Koperen Tuin) 10. Monumenten in Nederland: Zeeland R. Stenvert e.a. (Waanders) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente verkoopcijfers van grotere boek handels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke. Telefoon 0113 - 215137; e-mail: j jbkuipers zeelandnet.nl. we het jaartal 1979; dat is verwarrend, omdat het jaar waarin de foto is gemaakt licht wordt opgevat als het bouwjaar. Het houten chalet 'Strandholm' is echter, zo lees je in de tekst, evenals 'De Bruinvis' verderop aan de Nehalenniaweg, in 1905 als bouwpakket uit Noorwegen geïmporteerd. Monumenten in Nederland: Zeeland is met zijn 320 bladzijden een schitterend boek, te plaatsen naast de (uiteraard in de bibliografie vermelde) Encyclopdie van Zeeland, het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten en andere, na hun verschijnen meteen onmisbare naslag werken over deze provincie. Watermannen Louis van Gasteren (ed), Die eeuwige rijst met Japansche thee. Brieven uit Japan met Nederlandse watermannen 1872-1903. Amsterdam: Uitgeverij Bas Lubberhuizen 2003. 432 p. isbn 90.5937.0244, e 27,50. In 2000 verscheen het boek In een Japanse stroomver snelling. Een kloek boek dat ongeveer vijf kilo weegt en echt waar voor zijn geld biedt. De geschiedenis van de inspanningen van Nederlandse waterstaatsingenieurs op het eind van de negentiende eeuw, Japan een goede waterhuishouding te geven, worden er met veel gevoel voor detail in beschreven. Achter dit boek zit de bekende documentairemaker van het oude krachtige stempel, Louis van Gasteren, die er meteen een documentaire van 85 minuten van maakte welke in 2002 in première ging. Tot slot van dit project Die eeuwige rijst met Japansche thee waarin de correspondentie van de voornaamste in Japan werkzame ingenieurs. Voor Zeeuwen zijn natuur lijk de brieven van de uit Colijnsplaat afkomstige Johan de Rijke interessant. Al eerder werd - bijvoorbeeld in ZT 50-3 - aandacht aan hem besteed, van wie inmid dels twee standbeelden in zijn geboortedorp staan. Colijnsplaat is daarom uitgegroeid tot een trekpleister voor Japanse toeristen die in de waterstaatsgeschiede nis van hun land geïnteresseerd zijn. Niet genoeg kan benadrukt worden dat Van Gasteren door deze herleving van een vergeten deel van de geschiedenis (zowel in beeld, geluid en schrift) van de Nederlands-Japanse relatie een reusachtig karwei heeft geklaard met een schare trouwe medewerkers waaronder zijn vrouw wel apart vermeld mag worden. Chapeau basl (PVDV) 58 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 62