ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2003 Tijdens een geanimeerde en druk bezochte bijeenkomst is op 19 december 2003 in de Zeeuwse Bibliotheek de Zeeuwse Boekenprijs 2003 uitgereikt aan Annejet van der Zijl voor haar biografie Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt. De jury bestaande uit Wim van Gelder (voorzitter), Piet Meeuse, Nelleke Noordervliet, Wilfried Uitterhoeve en Paul van der Velde (secretaris) koos die biografie uit het zestal genomineerden van oorspron kelijk achttien boeken op de longlist. Hierop stond onder andere Hier was eens Capelle. Reeks ooggetuigen van de 20e eeuw van Kees Slager dat de prijs voor het best verkochte boek in Zeeland in 2003 kreeg. Die prijs werd overhandigd door Dick Anbeek die in zijn lezing stilstond bij de Zeeuwse boekenproductie en ver koop. Verder zong Peter Dieleman liederen in onver valst dialect, was er een geslaagde documentaire over de Zeeuwse Boeken prijs door Omroep Zeeland tv van Margot Tempel en Rebecca van Wittene, waar in juryleden, boekhandela ren en lezers aan het woord komen over de prijs. Tot slot las Wim van Gelder het juryrapport voor en kreeg de laureaat als prijs een foto van de maaksters van de Zeeuws Meisje Kalender (die kort daarvoor gepresen teerd was), Anda van Riet en Karina Leijnse. In het tweede nummer van de 53ste jaargang van het Zeeuws Tijdschrift staat wat de Zeeuwse Boekenprijs is: 'De redactie van het Zeeuws Tijdschrift stelt met ingang van 2003 de Zeeuwse Boekenprijs in. In aanmerking komen fictie en non-fictie boeken over Zeeland en boeken die door Zeeuwen over willekeurig welk onder werp zijn geschreven. Ze dienen in de periode 1 juli 2002 - 1 juli 2003 te zijn gepubliceerd. De redactie zal een deskundige jury samenstellen die een zestal boeken nomineert waaruit de uiteindelijke winnaar gekozen wordt.' De Zeeuwse Boekenprijs leek pardoes uit de lucht gevallen tijdens een redactievergadering van het Zeeuws Tijdschrift. Toch past de Zeeuwse Boekenprijs perfect binnen het door het Zeeuws Tijdschrift gepropageerde concept van Zeelandstad dat buiten tal van andere zaken, zeker ook de versterking van de Zeeuwse iden titeit voorstaat. Niet uit een defensieve houding, maar meer vanuit een groeiende regionale identiteit dat zich op allerlei andere manieren manifesteert zoals in de oprichting van de Roosevelt Academy, de producties op locatie van het Zeeland Nazomer Festival, het Film by the Sea-festival, de high tech van de Westerschelde- tunnel en de multimediale boekhandels. De campagne Welkom in Zeeland neemt terecht steeds meer deze entiteiten of initiatieven als uitgangspunt bij het voeren van zijn campagne. Ze zijn uitingen van Zeelandstad- denken dat het op particu liere belang gerichte eiland- denken doorbreekt dat Zeeland vanaf de achttiende eeuw ketende. De instelling van de Zeeuwse Boekenprijs vloeit dus eigenlijk logisch voort uit dit op de toekomst gerichte denken dat een regionale identiteit als uit gangspunt van denken en handelen neemt. Een ding is zeker: in 2004 komt er weer een Zeeuwse Boeken prijs. De Prijs wordt nu gedragen door drie sponsors: het Zeeuws Tijdschrift, de Zeeuwse Bibliotheek en Welkom in Zeeland [na deze gebeurtenis werd pas bekend dat de provincie Zeeland ook een waarderings subsidie heeft toegekend en dat daarom van vier spon sors sprake is]. De prijs zal landelijk meer bekendheid gegeven worden. Ook zal de prijs nog beter ingebed worden in de Zeeuwse culturele kalender. Zo zal de prijsuitreiking tijdens de opening van de Week van het Zeeuwse Boek eind oktober 2004 plaatshebben. Daar omheen zal een Zeeuws Boekenfeest worden georganiseerd en wellicht is er tijdens de vijfde editie van Middelburg Boekenstad op 2 mei wel bekend wie er als hoofdsponsor zal optreden. Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 6