Zeeuwse universiteit van ZESSEN klaar? In ons land kennen slechts Drenthe en Zeeland geen acade misch onderwijs binnen hun provinciegrenzen. Toch is in Zeeland diverse malen geprobeerd om een universiteit op te richten. Om precies te zijn vijf keer: vier pogingen werden in de zeventiende en achttiende eeuw te Middelburg onder nomen en één keer, in de achttiende eeuw, is het in Zierikzee geprobeerd. Zal het nu de zesde keer dan toch echt gaan lukken? We nemen een korte duik in de 'Zeeuwse universi- Peter Sijnke taire historie'. Op 6 november 1756 overleed in Den Haag de onge huwde Zierikzeeënaar mr. Pieter Mogge. Deze zeer vermogende jurist bedacht zijn vaderstad met een groot legaat bedoeld om een Hogeschool te stichten. De universiteit te Leiden kwam hiertegen in het geweer door zich te beroepen op het privikgium exclusivum - hetgeen inhield dat de Leidse universiteit als hét aca demische onderwijsinstituut voor heel Holland en Zeeland zou gelden, verkregen bij de stichting in 1575. Dit stuk was mede ondertekend door de Staten van Zeeland. Het stadsbestuur van Zierikzee sputterde tegen. Maar toen de Staten van Holland hun Zeeuwse collega's onder druk zetten was het pleit snel beslecht: de Zierikzeese universiteit werd geen realiteit. Collegium Theologica Al veel eerder probeerde men in de Zeeuwse hoofd stad een theologische hogeschool van de grond te tillen. In 1610 zond het Middelburgse stadsbestuur Anthonius Waleus erop uit om te onderhandelen met 'doctore Gomaro'. Deze Gomaro kennen we beter als de ortho doxe predikant Franciscus Gomarus (1563-1641), afkom- 8 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 10