Zoals het er nu naar uitziet maken in september 2004 meer dan honderd studenten een begin met een weten schappelijke carrière aan de Roosevelt Academy in Middelburg. Deze universiteit-nieuwe-stijl mikt op multi- getalenteerde bollebozen met een brede interesse en de nodige ambitie. De meetlat ligt vergeleken bij andere universiteiten net iets hoger. Selectie aan de poort moet ervoor zorgen dat de student de bachelor-opleiding in de voorgeschreven drie jaar afrondt. De initiatiefnemers zijn van mening dat er in Zeeland voldoende faci liteiten zijn om de studenten te ondersteunen. Lineke Broos Het is niet verwonderlijk dat de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) in Middelburg gaat dienen als centraal kennis centrum voor de Roosevelt Academy. Ondanks het feit dat de bibliotheek al sinds 1859 een wetenschappelij ke functie heeft - en over een belangrijke wetenschap pelijke collectie beschikt - resteert één vraag. Heeft de ZB de ambitieuze Rooseveltstudent genoeg te bieden? 'De Zeeuwse Bibliotheek compenseert van meet af aan grotendeels het gemis van een universiteitsbiblio theek', zegt directeur Truus Huisman van de ZB. 'Het vervullen van de wetenschappelijke functie is een van de maatschappelijke opdrachten van de bibliotheek. Bezuinigen op deze collectie zou het begin van het einde betekenen. Daarom wordt er op de wetenschap pelijke bibliotheek niet gekort. In feite zijn we al jaren klaar studenten van een universiteit te ontvangen, dus ook die van de Roosevelt Academy.' De nieuwe universiteit hanteert het zogenaamde Angelsaksisch model waarbij wordt ingespeeld op de brede interesse van de student. Hij kan kiezen uit een ruim aanbod van cursussen en zo een eigen studie pakket samenstellen binnen vier aandachtsgebieden: Academie Core (academische basisvakken), Social Science (sociale wetenschappen), Humanities (geestesweten schappen) en Science (natuurwetenschappen). Volgens afdelingshoofd Informatiediensten Collecties van de ZB Marlies Jongejan sluit de collectie van de biblio theek nauw aan bij het studieprogramma van de RA. Jongejan: 'De brede collectie op alfa-, bèta- en gamma gebied richt zich op het niveau van het volledige hbo- onderwijs en de eerste jaren van universitair onder wijs. Bovendien zijn de collecties van oudsher interna tionaal georiënteerd en uitstekend toegankelijk. De bewaarcollectie bijvoorbeeld is gegroeid tot circa 600.000 banden. Verder zijn de meeste actuele mate rialen voor een belangrijk deel open opgesteld en niet, in tegenstelling tot de meeste universiteitsbibliotheken, overwegend in magazijnen verstopt. Zo blijft de col lectie zichtbaar en nodigt hij uit tot grasduinen en snuffelen en leidt dit vanzelfsprekend tot verbreding van en kennismaking met alle vakgebieden.' Sinds 1859 In 1859 besloten de Provinciale Staten van Zeeland tot de oprichting van een Provinciale Bibliotheek. Deze moest een verzameling publicaties opbouwen, waar door de Zeeuwen voor wetenschappelijk onderzoek en studie in hun eigen provincie konden blijven. Met een 12 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 14