bescheiden boekenbezit begon de bibliotheek in een kamertje van het Provinciaal Archief in de Middelburgse Abdij. Uiteindelijk maakte de fusie in 1985 tussen de wetenschappelijke bibliotheek, de openbare bibliotheek, de muziekbibliotheek en het service-instituut voor alle Zeeuwse openbare bibliotheken (Provinciale Bibliotheek Centrale), de huidige Zeeuwse Bibliotheek tot een van de grootste in Nederland. De geïntegreerde dienstver lening zorgt voor een nieuw soort bibliotheek, die in staat is te bemiddelen in het sterk groeiende aanbod aan literatuur en informatie. Technische ontwikkelingen en vooral de sterk veranderende verwachtingen van het publiek zorgen voor een nieuwe kijk op het functione ren van de bibliotheek. Inmiddels richt de collectie zich primair op een algemeen publiek. Onderdelen van de collectie, zoals de wetenschappelijke bibliotheek, zijn toegespitst op specifieke informatiebehoeften van gebrui kersgroepen. Deze onderdelen blijven, zoals blijkt uit het laatste beleidsplan, voor iedereen beschikbaar. De voortdurende veranderingen in het onderwijs en de babyboom van na de Tweede Wereldoorlog blij ken grote gevolgen te hebben voor bibliotheken. Zo krijgt de Provinciale Bibliotheek in Middelburg al in 1969 een officiële Wetenschappelijke Steunfunctie (WSF). 'De universiteitsbibliotheken konden de aan was van studenten niet meer aan', vertelt vakreferent Ronald Rijkse. 'Daarom werden dertien bibliotheken in Nederland aangewezen een wetenschappelijke steunfunctie op zich te nemen. Mede dankzij de sub sidies voor die steunfunctie werd de bibliotheek toe gankelijker voor een breder publiek. Natuurlijk is het niet zo dat vanaf dat moment hetzelfde aanschafbeleid van universiteitsbibliotheken geldt. De kerntaak van de bibliotheek was en is het aanschaffen van humaniora. Toch heeft de Zeeuwse Bibliotheek inmiddels vol doende in huis de eerste paar jaren van universitair onderwijs, ook in de exacte vakken, te ondersteunen. In 1992 werd namelijk de Technische Bibliotheek Zeeland in de ZB opgenomen.' Vraagbaak voor wetenschappelijke informatie Om de wetenschappelijke collectie op peil te houden, heeft de bibliotheek in Middelburg sinds de benoeming tot WSF-bibliotheek vijf vakreferenten in dienst. Zij zijn verantwoordelijk voor de collectievorming: het selecteren van wetenschappelijke informatiebronnen zoals boeken, tijdschriften en digitale bestanden. Daarnaast hebben zij een ondersteunende functie. Ze zijn de vraagbaak voor wetenschappelijke informa tie en kunnen helpen bij literatuuronderzoek en het gebruik van informatiebronnen door middel van een gestructureerde begeleiding. De vakgebieden zijn Taal- en Letterkunde, Geschiedenis vóór en na 1800, Geografie, Recht, Theologie, Informatica, Techniek, Natuurwetenschappen, Psychologie, Filosofie, Onderwijs, Klassieke Talen, Sociale Wetenschappen en Kunst. De collectie van de ZB bestaat uit 800.000 materia len. Jongejan: 'Sterke nadruk ligt op de naslagwerken, handboeken en tijdschriften (1500 abonnementen). De wetenschappelijke collectie is niet gespecialiseerd maar breed en internationaal georiënteerd en sluit goed aan bij de undergraduate opleidingen die de Roosevelt Academy biedt. Per jaar worden zo'n zesduizend wetenschappelijke publicaties aangeschaft, waarvan veertig procent Engelstalig. Verder beschikt de biblio theek over een zeer uitgebreide bibliotheek en dito internetvoorzieningen. Knelpunt is het aantal digitale studieplekken. Talloze wetenschappelijke bestanden staan op het netwerk, alleen bieden wij nu nog te wei nig raadpleegmogelijkheden voor aanstaande studen ten.' Directeur I-luisman gaat ervan uit dat voor sep tember veertig digitale werkplekken zijn gerealiseerd. 13 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 15