erlands Instituut voor Visserijonderzoek. PAS OP! GEVAAR Verboden zich op de glooiinf te bevinden in verband met spuien UR dat erg belangrijk vindt. De Kroonprins brak bij de opening van het academisch jaar de lans voor zilte teelten.' Innovatiecentrum Yerseke Smaal constateert een duidelijk trend. De landbouw zit in de problemen en moet overschakelen van bulk naar nicheproducten. 'Daar liggen kansen voor de aquacultuur, zeker op het gebied van de zilte teelt bin nen Nederland. En Zeeland is daarin een hele logi sche locatie omdat men hier altijd al met (zoute) kwel te maken had. De Deltawerken hebben daar deels een einde aan gemaakt. Nu zie je dat de zoetwaterbekkens voor problemen zorgen en wordt er gesproken over toelaten van zout water in die gebieden. Daarmee introduceer je de kwel opnieuw, die kan nu positief worden aangewend.' In de visserij tekent zich volgens Aad Smaal de duidelijke maatschappelijke trend af dat er iets gedaan moet worden tegen de overbevissing en dat uitsluitend beperkende maatregelen van de visserij zelf niet meer helpen. 'Je moet nieuwe technologie gaan ontwikkelen voor viskweek. In de schelpdiersector zie je hetzelfde probleem: de kansen en capaciteiten worden niet vol ledig gebruikt door beperkende maatregelen in verband met natuurbeheer, met name in de Waddenzee. Dat is in zekere zin een gegeven. Ook zonder die hele milieudiscussie was er in de mosselsector altijd al onzekerheid over de broedvoor- ziening. Ik noem de sector wel eens een reus op lemen voeten. Een economisch belangrijke sector die erg afhan kelijk is van de grillen van de natuur. Als de broedval een paar jaar tegenvalt, is de basis onder de sector weg. Als je bedenkt dat de klimaatveranderingen niet altijd gunstig uitpakken, zijn er redenen genoeg om op dit punt te gaan innoveren. Er is een bestaande, floreren de markt, in tegenstelling tot de viskweek. Daarvan moet nog blijken of die commercieel haalbaar is.' Smaal ziet beslist kansen voor aquacultuur maar is ook realist als het gaat om het benutten ervan. Er is veel tijd nodig en het moet volgens hem altijd aanslui ten bij wat er al is en bij wat in de hoofden van mensen zit. 'Bij de visserij is het natuurlijk snel gezegd: 'we gaan zoute vis kweken,' maar de mensen die ermee bezig zijn, zijn lang niet altijd even vrolijk. Het gaat echt niet gemakkelijk. Er is een duwtje in de rug nodig om over een drempel heen te komen die je als individuele ondernemer bijna nooit kan nemen. Het innovatiecentrum in Yerseke in oprichting moet vol gens hem straks onder meer kijken naar mogelijkhe den van integratie. 'Het aan elkaar knopen van teel ten. Dat je het afval van de één gebruikt als grondstof voor de ander. Daar moet natuurlijk nog veel onder zoek naar worden gedaan. Ik noem dat een vooruitge schoven innovatief project, waarvoor je niet meteen een markt hebt. Je kunt er wel een spin-off uithalen zoals het Formule I racecircuit van groot belang is voor de bedrijven die auto's voor de consument pro duceren. Wij zien het als een manier om grensverleg gende innovaties teweeg te brengen.' 19 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 21