Niemandsland in Staats verband 1604 werkt al vier eeuwen door Het is maar een jaartal: 1604. Maurits, Prins van Oranje, veroverde Sluis en wijde omtrek op de Spanjaarden, een gegeven dat deze regio tot op het bot zou veranderen. 'Zeeuws-Vlamingen zijn als gevolg van 1604 niet Zeeuws en niet Vlaams,' zeggen André Bauwens en Dirk de Vries, twee sleutelfiguren in de Sluise en Leidse vieringen van het Mauritsjaar 2004. Zeeuws- Vlaanderen is anno 2004, vierhonderd jaar na de feiten, nog altijd een streek met een heel eigen karakter, wat elders in Zeeland en daarbuiten nog steeds veel onbegrip ontmoet. Jan J.B. Kuipers Het Mauritsjaar wordt in West-Zeeuws-Vlaanderen met diverse wetenschappelijke en educatieve activitei ten gevierd. Dirk de Vries (1938), historisch cartograaf, is na een studie geschiedenis in Amsterdam en een lange loopbaan als conservator van de verzameling oude cartografie van de universiteitsbibliotheek in Leiden in 2002 weer neergestreken in zijn geboorte streek. De eerste tien jaar van zijn leven woonde hij in Schoondijke, nu in Oostburg. 'Ik kwam hier terug en vroeg me af: wat gebeurt er in de streek in het jubileum jaar 2004?' vertelt hij. 'We hebben toen een werkgroep je gevormd en kwamen al snel met een plan voor een jubileumviering die uit drie poten zou bestaan: een symposium, een expositie en een bundel.' Leiden Connection Het symposium is bedoeld voor leden van de Heem kundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen en tal van genodigden. Het wordt op 4 september gehouden in het Belfort in Sluis. Vier sprekers laten hun licht schijnen over verschillende aspecten van '1604'. Prof. dr. S. Groenveld (Universiteit Leiden) bespreekt het beeld van Sluis in de geschiedschrijving van vlak na 1604 en dr. R. Vermeir (Universiteit Gent) behandelt 'Vlaanderen zonder Sluis'. De Antwerpse vesting bouwkundige prof. dr. P. Lombaerde praat over de vestingbouwkundige aspecten van de verovering van Sluis en dr. Op 't Hof zal vertellen over de bevolking van Sluis en omstreken na de 'reductie' van 1604. 'Het thema leeft enorm,' weet André Bauwens. 'We kunnen maximaal tweehonderd mensen bergen en de zaak zat half april al zo goed als vol.' Ook André Bauwens (1953) is historicus. Na zijn studie in Nijmegen kwam hij echter in het bedrijfsleven terecht. Geschiedbeoefening deed hij in zijn vrije tijd. Bauwens is onder meer secretaris van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen en hoofdredacteur van het jaarboek van de Kring, de Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook de bundel ter gelegenheid van het Mauritsjaar wordt uitgegeven 52 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 54