in de Bijdragen. De werktitel is 'Niemandsland in Staats verband'. De expositie 'Sluis in Vlaanderen vier eeuwen Noord-Nederlands' vindt van half augustus tot half september plaats in de universiteitsbibliotheek van Leiden. De tentoonstelling is vooral gewijd aan de ico nografie van het beleg van Sluis. Behalve Dirk de Vries werken Charles van den Heuvel, Anton van der Lem en Piet Lombaerde eraan mee. De Vries: 'Toen ik met het idee van die tentoonstelling kwam hebben we ook de gemeente Sluis erbij betrokken. We wilden liefst alles, ook de expositie, in dezelfde regio houden. Maar gek genoeg had hier geen enkel museum of andere instelling ruimte of gelegenheid de tentoon stelling te herbergen. Ook in Oostende hebben we vergeefs geprobeerd. Ten slotte kwamen we op mijn oude stek in Leiden terecht, waar ook het meeste materiaal vandaan komt.' Een nuttige aansluiting van het regionale, heemkundige op het Leidse, academi sche netwerk. Weten waar je vandaan komt Behalve aan de 'driepoot' verleenden De Vries en Bauwens ook medewerking aan een kleine expositie in het museum van IJzendijke. Deze is geopend op 15 mei, de dag van de onthulling van het Mauritsbeeld van Guido Metsers in IJzendijke, en duurt tot september. Eén prent staat centraal op deze tentoonstelling: een voorstelling van Floris Balthazar, die een soort strip verhaal omvat van Maurits' veldtocht in het Land van Cadzand, vanaf zijn vertrek uit Vlissingen tot en met de inname van Sluis: de uitschakeling van een Spaans gezind kapernest dat een soort 'tweede Duinkerken' was geworden. Zestien details uit de prent worden vergroot en van tekst voorzien. Samen met de 'moe- derprent' vormen ze de hele expo. 'Zo hopen we ook het onderwijs te bereiken,' zegt Bauwens. 'We leven immers in een beeldcultuur en die expositie in IJzendijke past prima binnen dat concept.' Beide heren vinden een link met het onderwijs belangrijk voor het instandhouden van het historisch 53 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 55