'Naar zee!' wil kritisch staan tegenover de gangbare planologische denkbeelden over zee en kust. Die kri tiek uit zich in een alternatief programma voor de toe komst van de Noordzee, de Nederlandse kust en delta. Bevolkingstoename, economische groei en toenemen de mobiliteit zorgen voor een groeiende ruimteclaim. De druk op kust en zee wordt steeds groter, de kustlijn daarentegen is steeds korter geworden (afdamming Zuiderzee, Deltawerken enz.). Deze voortgaande ont wikkeling doet volgens het Atelier 'Naar zee!' geen recht aan de dynamiek van de huidige samenleving. Bovendien vragen kusten om cruciale opgaven naar aanleiding van de klimatologische veranderingen: zeeën zetten uit, hun spiegels rijzen, bodems dalen. Deltaficatie bepleit kustlijnverlenging zodat de kust rijker wordt aan mogelijkheden, ervaringen en bewe gingsvrijheid. Het zijn denkbeelden waarop het Atelier 'Naar zee!' bepaald niet het monopolie heeft. Ze hebben immers wortel geschoten in de plannen en bestekken van overheden en instellingen die ons waterbeheer behartigen, zoals waterstaat en waterschappen. De originaliteit van Naar zee! Moet gezocht worden in de uitwerking van het Deltaficatie-concept. Het Vrije Westen, Holland op zijn Langst en Het Hoge Oosten zijn drie denkbeelden die vorm geven aan dit nieuwe paradigma. Tweeëntwintig ideeën met 'toekomstige ontwerpopgaven aan zee' vormen een bijdrage aan het publieke debat over de nieuwe geografie van zee en kust. 'Als zodanig wil het boek de maatschappelijke gedachte vorming prikkelen,' aldus de samenstellers, 'aangezien ruimtelijke opgaven ook culturele opgaven zijn.' Voor onze streken is de afdeling 'Meer Grevelingen- meer' van belang (pag. 73 e.v.). Het essay onder deze titel meldt dat Zeeland zich straks met recht opnieuw het Land van de Zee mag noemen. Een ontmanteling van de Deltawerken is echter niet het oogmerk, 'de gewrochten behouden hun trotse gedaante'. Wel moet er naar een nieuwe dynamiek worden gestreefd die past bij het oorspronkelijke estuariumlandschap: meer doorlaatopeningen in de dammen, permanente uit wisseling met de Oosterschelde. Op plaatsen waar de scheiding tussen zout en zoet 'hard' blijft, kan in de toekomst energie worden opgewekt door middel van osmosis: door het zoete en zoute water, gescheiden door een membraan, langs elkaar te laten stromen treedt ionenuitwisseling op. Als gevolg hiervan ontstaat elek trische stroom. Op bestaande dijken en dammen tussen zout en zoet, zoals de Philipsdam, kunnen 'osmosis- centrales' verrijzen. Vervaging van de scheiding tussen zout en zoet en wisselende waterpeilen maken nieuwe vormen van maricultuur mogelijk: biofarms gaan zee groenten als zeekraal telen, her en der verrijzen drijven de woningen en middenin het Grevelingenmeer ligt straks een eiland voor 'ocean farming': easyFish.com. De nogal vrijblijvende voorzetten van Naar zee worden nog diffuser door de naar mijn smaak wat al te artistieke vormgeving, die het bureau Typography other serious matters op het boek heeft losgelaten. 59 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 61