ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN Het blok is op de wijze van een scheurkalender in de band gemonteerd (tekstkolommen loodrecht op de rug), zodat je het boek niet normaal in je hand kunt houden. Ook het veranderen van koppen in voettek sten is een aanslag op het geduld van de lezer, terwijl het ontbreken van tenminste een topografisch register de raadpleegbaarheid ook geen goed doet. En wie tekent voor welk essay? Je komt er niet achter. Schitterend zijn evenwel de futuristisch ogende, collageachtige afbeeldingen. Ook de glossen in de marge, een door lopend alfabetisch lexicon ter verklaring van onder streepte begrippen in de tekst, bieden lezers met een neiging tot grasduinen veel soelaas. Trefwoorden als 'Atlantis', 'estuarium', 'fossiele energie', 'Moby Dick', 'terp' en 'zandhagedis' zijn venstertjes op veel wijdere verschieten dan dat van de Deltaficatie alleen. Een sympathieke uithoek A.M.J. de Kraker en P.E. de Blaeij, Axel 1944-2002, een samenleving in verandenng. Terneuzen: Drukkerij Bareman, 2003. isbn 909016944X. Tien jaar geleden verscheen Over den Vier Ambachten, y$ojaar keure, 500 jaar Graaf Jansdijk, een boek dat helaas vermaarder werd om zijn megalomane omvang dan om zijn rijke inhoud. Die inhoud was door dat formaat maar moeizaam te raadplegen. Dit reuzenboek vormde een logistiek probleem: het paste niet in je boekenkast en het was nauwelijks te tillen. Waarom geen drie hand zame bandjes gemaakt in plaats van één zo'n kolos? Redacteur Adrie de Kraker van die zonderlinge uitgave levert met Axel 1944-2002 opnieuw een werk van formaat, letterlijk gezien. Het boek geeft een beeld van het naoor logse Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Volgens de tekst op het achterplat mag het meer dan 500 pagi na's tellende boek worden beschouwd 'als een eerste grondige analyse van een naoorlogse samenleving in een Zeeuwse verstedelijkte plattelandsgemeente'. Dat lijkt mij overdreven. De Kraker en De Blaeij produceerden gewoon een degelijke en uitstekend gedocumenteerde kroniek, thematisch opgezet en voorzien van deelsamen- vattingen na elk onderwerp en een algemeen 'Besluit' aan het eind. Maar een samenstel van beschouwende samenvattingen is nog geen analyse, en dat is bij een werk van deze aard ook helemaal geen gemis. Bovendien, wat valt er eigenlijk te analyseren aan de ontwikkeling 1. Van aardappelkelder tot zaadzolder P.J. van Cruyningen (Provincie Zeeland) 2. Zeeland 1945-1950 J. Zwemer (Den Boer/De Ruiter) 3. Rond 't hof G. Smallegange (De Koperen Tuin) 4. Wij zijn goed gezond Loes Vreugdenhil (Den Boer De Ruiter) 5. Schouwen-Duiveland van oeverkant tot binnen land Jan Kuipers (De Vries) 6. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 7. Van watersnuffel tot meidoornhaag Peter Maas (Provincie Zeeland) 8. Zeeland in de Vroege Middeleeuwen Tiny Polderman (Provincie Zeeland) 9. Op 't hof G. Smallegange (De Koperen Tuin) 10. Hier was eens Capelle Kees Slager (Den Boer De Ruiter) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente verkoopcijfers van grotere boek handels in Zeeland: De Drvklcery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke. Telefoon 0113 - 215137; e-mail: j jhkuipers zeelandnet. nl van een sympathieke uithoek van ons land als Overslag, één der tot de voormalige gemeente Axel behorende dorpen? De Kraker en De Blaeij: 'In Overslag verander de er na 1945 bijzonder weinig, de vroede vaderen ver gaderden, praatten wat na en gingen op gezette tijden op jacht. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de aansluiting op de waterleiding in 1955.' Een gezegend dorp dus, en dat is dat. Ook de historie van het stadje Axel zelf munt bepaald niet uit in turbulentie - daarvan was er al genoeg geweest in de oorlogsdagen. Toch is over elke plek op aarde waar vrijwel niks gebeurt, vanuit een macroperspec tief bezien, een dik boek te schrijven, aldus bewijzen Adrie de Kraker en Piet de Blaeij met Axel 1944-2002. De formalistische opzet en indeling, zonder zijsprongen, fascinerende terzijdes en wisselende invalshoeken, maken het lezen echter niet tot een aanhoudend inspirerende ervaring. Dit boek is vooral een boek om na te slaan; om te gebruiken eerder dan om te genieten. 60 Zeeuws Tijdschrift 2004/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 62