Lammy valt als vrijwilliger in bij het verpleeghuis De Stelle en werkt een halve dag per week in de Wereldwinkel in Oostburg. Dick zit in het Zeeuws- Vlaams kamerkoor en samen zingen ze in de cantorij van de kerk. Ze maken lange strandwandelingen in Het Zwin. Ze moeten er niet aan denken terug te gaan naar Alphen aan den Rijn. Brabant is voor Yvette en Jan een dichtgeslagen boek. Hun huis in Vrouwenpolder ligt vlak bij het water. Dat was voor Jan een voorwaarde. Tevens is er een groot atelier bij. Dat heeft hij als beeldhouwer wel nodig. Er staat een oven in waarvan Yvette gebruik maakt voor de keramiek die ze in haar vrije tijd maakt. Niet dat ze die veel heeft. Haar baan als pr-medewerk- ster bij het Zeeuws Museum slokt haar volledig op. Ondanks de sluiting van dat museum zijn er regel matig tentoonstellingen en organiseert ze met Valentijn Bijvanck, de directeur van het museum, een lezingenreeks over de cultuur in de breedste zin van het woord. De tentoonstelling over de Zeeuwse wand tapijten trekt vele toeschouwers. Over die tentoonstel ling is lovend in de landelijke pers geschreven. 'Ik verwacht dat er nu snel met de verbouwing begonnen wordt en dat we in 2006 de deuren kunnen openen met een knallende tentoonstelling Terug naar Zeeland.' Jan is druk aan het verbouwen en volgend jaar wil hij een expositie inrichten met nieuw op de Zeeuwse omgeving geïnspireerd werk. Jules gaat binnenkort met Marie-Elise en Li de boot vanuit Duitsland naar Zeeland overvaren. Hij verheugt zich erop de Zeeuwse wateren als thuishaven te hebben. Qua omgeving zien ze het helemaal zitten. Rotterdam en Antwerpen zijn dichtbij, ook Goes en Middelburg. Ze voelen zich na meer dan een jaar thuis in Zeeland. Li neemt pianolessen bij de Zeeuwse Muziekschool en Marie-Elise ondersteunt allerlei activiteiten op school. Jules is lid geworden van de vereniging Nut en Genoegen die in de negentiende eeuw is opgericht door boeren om in de winter culturele activiteiten zoals lezingen en toneelavonden te hebben. Hij vindt het prettig in het nieuwe gemeentehuis van Zierikzee te werken. Het is een voorbeeld van gedurfde architectuur die contrasteert met het overwegend monumentale karak ter van Zierikzee. Dat geeft juist een inspirerende spanning. Of ze altijd in Zeeland zullen blijven weten ze niet. 'In elk geval moet Zeeland ervoor zorgen dat het niet op andere provincies gaat hjken. De leegte is mooi, iets meer landschappelijke afwisseling beter.' Paul ziet de toekomst rooskleurig in. Er gaat in de nabije toekomst heel wat gebouwd worden in Zeeland. Dat is voor hem een nieuwe markt want in Schouwen- Duiveland is in jaren geen nieuwbouw gepleegd. Er is voldoende ruimte waar zorgvuldig mee om moet wor den gegaan. Wat hem betreft komen er op de boule vard van Vlissingen nog veel architectonisch verant woorde wolkenkrabbers bij. Het is een van de weinige plekken in Zeeland waar dat kan. Voor de buitengaat- se blokken beton bij Breskens heeft hij veel minder waardering. Sylvia hoopt over drie jaar de opleiding verloskunde af te ronden. Verloskundige op Schouwen- Duiveland is eigenlijk een contradictio in terminis want sinds het ziekenhuis de deuren sloot, vinden vrijwel alle bevallingen in Goes plaats. Ze verwacht dat er zeker als het aantal geboortes op Schouwen- Duiveland weer toeneemt als gevolg van de influx van jonge gezinnen uit Rotterdam en omgeving, weer een voorziening voor bevallingen komt. Voor geen goud gaan ze weg. 'Elke zondagochtend joggen we door de duinen. Daarna voel je je als herboren.' Elke dag vestigen zich mensen in Zeeland. Daar hebben ze allerlei drijfveren voor. De een komt van wege de goedkope huizen of landbouwgrond, de ander voor de veiligheid en weer een ander voor een geliefde, een goede baan of geeft gehoor aan de roep van de wortels. Ex-Zeeuwen maken de stap dikwijls impulsief terwijl nieuwkomers zich pas vestigen als duidelijk is wat ze in Zeeland te wachten staat. Eenmaal in Zeeland gevestigd, wil vrijwel iedereen blijven. Zij die uit steden komen, verlangen er niet naar terug. In een uur tijd zijn ze trouwens vanuit elke willekeurige plek in Zeeland te bereiken en hoe wel het grootstadse gevoel in Zeeland ontbreekt, zijn de voorzieningen op een stedelijk niveau. Het is nauwelijks voor te stellen dat met de toene mende bevolkingsgroei het inwonersaantal van Zeeland achteruit zou gaan. In zulke voorspellingen wordt nooit rekening gehouden met onvoorstelbare ontwikke lingen zoals van een bij steeds meer mensen voorkomen de onverklaarbare drang zich in Zeeland te vestigen. Een massale evacuatie van alle Zeeuwen naar Zwitserland zoals in het komische boek van Martien Adriaansen, Zeeland gooit zijn grenzen dicht, wordt afgeschilderd, wens ik niemand toe. Vooralsnog blijft het: Welkom in Zeeland. 17 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 19