Aan De Slag bij Bergen op Zoom werkte ze met het meeste plezier. Qua voorstelling en weeftechniek vindt ze dit het mooiste tapijt. Lachend vertelt ze een anekdo te. Een collega had Dracula-tanden ingeweven op de afbeelding van de wanhopige Don Luis de Requesens, die een centrale positie op het tapijt inneemt. W.T. van Gelder, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mocht na de onthulling van het tapijt de tandjes verwij deren. 'Het is begrijpelijk dat je wel eens melig wordt als je jaren ingespannen vrijwel elke dag aan één enkel tapijt werkt.' De restauratie verliep niet altijd van een leien dakje. De restauratiemethoden zijn blijvende bronnen van discussie onder specialisten. Renee heeft altijd een lans gebroken voor de methode die zij in de Haarlemse Werkplaats gebruikten. Deze techniek wordt in de buiten landse literatuur ook wel de Harlem Method genoemd. Een tapijt is opgebouwd uit wol en zijde. Bij de Haarlemse methode verwijdert de restaurator eerst alle zijde van een beschadigd stuk met een pincet. Vervolgens wordt nieuwe zijde ingeweven. Het is een rigoureuze en tijd rovende methode. Het ene gat is groter dan het andere en soms vergt één vierkante centimeter maar liefst een hele dag. 'De Zeeuwen', zoals Renee de wandtapijten paaiend noemt, blijven door de Harlem Method tot in de kleinste details beter geconserveerd dan bij andere methoden. Drie jaar voor de voltooiing van het laatste tapijt De Slag bij Rammekens veranderde ze van baan (res tauratie kerkelijk textiel in Utrecht) maar toen had ze al enkele jaren een managementfunctie uitgeoefend en restaureerde ze niet zelf meer. Ze besliste nog wel over de te gebruiken technieken en stoffen. De grote betrok kenheid van Renee blijkt uit het feit dat ze gehoor gaf aan het verzoek om de finishing touch aan 'Rammekens' te geven. Dat hangt nu te pronken in het Zeeuws muse um. Geweven Geschiedenis. Zeeuwse wandtapijten 1493-1904. Zeeuws Museum in de Abdij Middelburg, dinsdag t/m zondag, n -17 uur. De tentoonstelling loopt tot en met 12 september 2004. De weef- demonstraties zijn op vrijdag en zondagmiddag van 14 tot 15 uur. Iedere museumbezoeker krijgt gratis een 'catalogus' die inzoomt op enkele details van de wandtapijten. 23 Zeeuws Tiidschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 25