De kakofonie van de ongrijpbaarheid In H. van Boxtel vond Loek Grootjans een medezoeker, een filosofisch onderlegd man die zijn klassieken kent, schrijft en naar zijn zeggen 'kwasten heeft'. Filosoof van het Papegaaienmuseum bovendien. Hij liet de schilderkunst aan de papegaaien over. Tien jaar lang rubriceerde en analyseerde hij hun veren en maakte met de pigmenten monochromen. Een jaar of wat geleden kwamen hun werelden bij elkaar. Hun onaf gebroken gesprekken van dagen en nachten achtereen leverden inzichten en vragen op. In de veelheid aan beelden om ons heen staat het monochroom voor een televisie die uitstaat. Maar wat gebeurt er als je die tv aanzet? Waarom laat je nog beelden zien? Terwijl de filosoof bezig is met begrip van de beeldende kunst, is de kunstenaar dom. Kunst is prachtig, maar overbodig. Marcel Duchamp is zo'n voorbeeld. Zijn verdienste blijft beperkt tot het uitbreiden van artistieke middelen. Joseph Beuys is een vermaard kunstenaar maar zijn filosofie slaat nergens op. Weinig kunstenaars zijn virtuozen in het jongleren met beelden. Marcel Broodthaers is een uitzondering, zijn poëzie is ongeëve naard. Yves Kleins actie om kubieke meters lucht voor bladgoud te verkopen dat hij vervolgens in de Seine gooide om te zien hoe mooi het naar beneden dwar relde, dat is pas een voorbeeld van Grote Kunst. Om het juk af te werpen die dit soort bespiegelingen over duidelijk aan het licht brengt, was het zaak de schil derkunst af te zweren. The Final Remains of a Contemporary Monochrome Painter Met zijn gebruikelijke encyclopedische nauwgezetheid vulde Loek Grootjans zevenentwintig petrischaaltjes met resten van zijn bestaan als schilder. Samen met Van Boxtel komt hij ertoe een driedelig pak te maken Voor en na de monochromie. Performance 2003. H. van Boxtel Loek Grootjans bij Galerie van den Berge Goes. Foto Ingrid Cornelissen. Rechterpagina. H. van Boxtel Loek Grootjans, Final Remains, 2003/2004. Omslag van het gelijknamig boek; 20 petri schaaltjes doorsnede 6 cm. Foto Reinout van den Bergh. 28 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 30