KLOK (boven) Schets van de nieuwbouw in 1932. Tekening van Dingeman Coumou. In: De Klok, januari 1932. (onder) Interieur met Gispenmeubilair. Vanaf links: M. Doeleman, J. Coumou, E. Salzherr Krips, F. van Hoofstadt, W. Wiebols. bepleitte zelfs dat 'onderricht in de schilderkunst maar beter opgeheven kon worden; veel belangrijker in deze moderne tijd waren de fotografie en haar beel- dingsmogelijkheden'.3 Ook Coumou paste in zijn gra fische ontwerpen fotografie toe. Dat was nieuw en modem. De fotografie werd gedaan door vriend Boy en Johan bepaalde de compositie.4 Natuurlijk vonden ze dat de fabriek uitgebreid moest worden met een modem nieuwbouwcomplex. Samen met bouwkundige Dingeman Coumou (Zierikzee 1902 - Den Haag 1980), de oudere broer van Johan, die later betrokken was bij de aanleg van de Maastunnel in Rotterdam, maakten ze een bouwplan voor de nieuw te bouwen fabriek waarin onder andere het bedrijfs- laboratorium gehuisvest zou worden. Het ontwerp paste helemaal in het denken van het toenmalige Nieuwe Bouwen: veel glas, stalen kozijnen, licht en grote overstekende dakgoten en veel knalgele en diep blauwe tegels. Er werden stalen buismeubelen en lampen van Gispen in gedacht. Toen het uitgewerkte plan werd voorgelegd aan 'baas' Doeleman liep dat uit HUISORGAAN: ZEE LAN D IA - ZIERIKZEE De Klok, juli 1932, voorzijde omslag. op grote herrie. Maar het gebouw kwam er in 1932 en de Zeelandia-directeur zou er de eerste tijd geen voet zetten: 'Met deze nieuwlichterij wilde hij niets te maken hebben.'5 Overigens stond Herman Johan Doeleman bekend als een energieke, zakelijke en innovatieve man die zich graag omringde met ambiti euze jonge mensen, maar zelf graag de touwtjes in handen hield. Bij een volgende verbouwing, in 1936, van het pand aan de Poststraat tot kantoor, leverde de firma Gispen niet alleen alle verlichting maar ook het voor de ontvangsthal speciaal ontworpen verlichtings ornament dat maar liefst een lengte van mim 3,6 meter had. Deze verbouwing werd officieel verricht door Dingeman Coumou, maar ongetwijfeld waren de twee vrienden de initiatiefnemers. Johan Coumou zou tot ongeveer 1940 het meren deel van het grafische ontwerpwerk uitvoeren. Steeds meer werd uitbesteed aan het bureau van Machiel Wilmink, dat al vanaf 1930, wellicht mede op initiatief van Coumou, voor Zeelandia werkzaam was.7 Zijn aandacht werd steeds meer opgeëist door de logistieke 37 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 39