De Klok, 15 mei 1925 (eerste nummer), voorzijde. Zeelandia Zierikzee, De Klok voor het Bakkersbedrijf werd genoemd. Het was een nieuw idee en De Klok was een bijzondere uitgave. Het was niet zomaar een reclameblaadje. Het was een serieuze poging door met enthousiasme te berichten over allerlei zaken die verband hielden met het bakkersvak een hechte band te creëren met Zeelandiaklanten en die klantenkring uit te breiden. Het moest een familietijdschrift worden waar het hele bakkersgezin op zat te wachten. En dus was er vanaf het eerste nummer naast artikelen over theorie en praktijk van het bakkersvak, ook een rubriek voor de jeugd waarin niet alleen spannende verhalen te lezen waren, maar ook 'raadsels en wedstrijden met aardige prijzen voor de deelnemers' en 'Ook voor de vrouwen zal in het vervolg gezorgd worden; zij weten uit ervaring dat ik ze niet vergeet', bovendien werd 'een fraaie band beschikbaar gesteld voor hen die alle nummers bewaard hebben'. Het tijdschrift was een idee van de N.V. Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jz uit Koog aan de Zaan, de leverancier van het meeste drukwerk voor de fabriek. Waarschijnlijk een poging om verzekerd te zijn van een maandelijkse drukwerkopdracht. Het redactie adres was Tuinen 37 in Leeuwarden en 'Advertentiën worden niet aangenomen'. De oplage van de eerste jaargang, betrof 70.000 stuks. Natuurlijk zal de Zeelandiadirecteur ook hebben zitten rekenen. Het jaarbudget voor reclameactiviteiten zal waarschijnlijk hoger geweest zijn dan de kosten voor het gratis ver zonden periodiek aan 'iederen "Zeelandia"-gebruiker' en aan potentiële klanten. Maar het idee van de direc te benadering zal hem ongetwijfeld aangesproken heb ben. Het eerste nummer verscheen op 15 mei 1925. Op het omslag een glunderende bakker met zijn brood in een ornamentvolle lijst die gesierd wordt met de wapens van Zeeland en Nederland, verschillende broden, koekjes, krakelingen en pudding. Een aantal jaren achter elkaar zou deze illustratie het omslag sie ren en werd de afwisseling gezocht in wisselende steunkleuren en verschillende papiersoorten waarop het omslag gedrukt werd. Waarschijnlijk was het het eerste tijdschrift dat in ons land in controlled circulation verscheen. Een fenomeen dat in de laatste 25 jaar van de vorige eeuw tot volle bloei kwam. Inmiddels bedient elk zichzelf respecterend bedrijf zich van zo'n tijd schrift. Maar dat De Klok inmiddels al bijna 80 jaar verschijnt, zullen weinigen weten. 41 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 43