r EET MEER BROOD .WEEK, 30 CENT l 30 cent: VOMEBRO IS VOORDEELIGER BAKAARD HOOGER C 0 -c 0°® &«*- a •*V s> De Klok, oktober 1930, voorzijde. De Klok, oktober 1930, achterzijde omslag. Eet meer brood week In het oktobernummer van 1930 komen we voor het eerst de naam van Johan Coumou tegen als verant woordelijke voor de typografie. Op het omslag werd een aantal speldjes afgebeeld, dat in het kader van een 'Eet meer brood week' gratis (2 miljoen stuks) aan de bakkers verstrekt werd om uit te delen. Het speldje is een afbeelding van een reclameauto zoals die door de fabriek werd ingezet bij reclamecampagnes. De typo grafie van het omslag werd gekenmerkt door stevige kapitale letters. De achterkant van het tijdschrift toont een luchtige advertentie waarin uitsluitend met typo grafische middelen in twee kleuren uit de doeken wordt gedaan waarom er 2.000.000 'Eet meer brood'- speldjes uitgedeeld konden worden. Met het binnen werk van het tijdschrift mocht Coumou zich blijkbaar nog niet bemoeien want dat blijft eruitzien zoals het er al lang uitzag. Vanaf februari 1931 werd het duidelijk dat de vormgeving van het tijdschrift een prominentere plaats ging innemen. Op het omslag werden heldere volle kleuren gebruikt en schreefloze letters toegepast, in kapitale of in onderkastletters, dynamische fotogra fie die snelheid en diepte in de compositie brengen. Opvallend is de perforatie die alvast werd aangebracht met het oog op de jaarlijkse verzamelbanden, die gra tis beschikbaar werden gesteld. Het binnenwerk van het tijdschrift ontlcwam niet meer aan Coumous aan dacht. Hij speelde met letters, die hij in een enkel geval hiervoor speciaal tekende. Hij maakte opvallen de advertenties met typografische middelen en soms ook met gebruik van foto's. Het is Coumou zelf die vaak optreedt als figurant in de fotografie net als ande re familieleden wel eens als model zijn opgetreden. Zo af en toe rammelt de typografie. Vooral het uitspa- tiëren van letters en cijfers is niet altijd even gelukkig. Nieuw is dat voortaan de achterzijde gebruikt wordt als algemeen affiche voor bakkersproducten als brood of beschuit. De achterpagina was voorzien van een perforatierand waar naast de tekst 'hier afscheuren en in de etalagestaander schuiven', vermeld stond. De bedoeling was de achterkant/affiche maandelijks te 42 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 44