Signalementen samenstelling jAN J.B. KUIPERS Kunst uit Zierikzee Paul en Menno de Nooijer, Uit handen van Tessa Braat. [Zierikzee]: De Vries, Communicatie Centrum, 2003, geen isbn. Saskia Eggink-du Burck Thom Schrijer, Ik krabbel en ontkom. Een door Zeeuwse kusten geïnspireerd boek over krabben en stranden. Zierikzee: Boekhandel De Vries, 2004, isbn 9080709336, 19,50 incl. cassette, 14,50 zonder cassette. Het bekende kunstenaarsechtpaar Ad en Tessa Braat uit Zierikzee werd gehalveerd door de dood van Ad Braat in 2000 - een misschien weinig kiese maar juiste for mulering, aangezien Tessa Braat (1927) door bleef werken en in 2003 een oeuvretentoonstelling hield in De Vierschaar in Zierikzee. Ter gelegenheid daarvan verscheen Uit handen van Tessa Braat, gemaakt door de Middelburgse fotografen, filmers en videokunstenaars Paul en Menno de Nooijer (vader en zoon). Sinds jaar en dag woont en werkt Tessa Braat in het Burgerweeshuis aan de Poststraat in Zierikzee. Dit van oorsprong middeleeuwse herenhuis, dat nadien wees huis werd, is uitgerust met goudleren behang in de regentenkamer en plafondschilderingen; het functio neert als museum én als 'open depot' van de verzame ling keramiek, beelden en reliëfs van de Braats. Tessa Braat-Voorhuis werkt nu samen met haar zoons Chris, Bas en Steven; ze 'speelt het spel met aarde en glazuur' inmiddels langer dan vijfenveertig jaar. Ongeacht de evolutie die ze doormaakte produ ceert ze nog steeds herkenbare en ook als 'Tessa Braats' te identificeren producten. Belangrijker dan de vormen - de vazen en schalen - vindt Tessa Braat het glazuur en de kleuren. Deze optiek is dan ook een leidmotief qua inhoud en vormgeving van het boek dat de De Nooijers maakten. Het is echter geen over zichtscatalogus geworden; de subtitel luidt niet voor niets 'Een visie van Paul en Menno de Nooijer op het oeuvre van een keramiste'. Atelierfoto's, opnamen van werk in diverse stadia en van Tessa Braat in actie vormen een soort inleiding tot een verzameling foto grafische kunstwerken van Paul en Menno de Nooijer op basis van Braats werk. Uit handen van Tessa Braat is dus een kunstboek 'in het kwadraat', fraai uitgevoerd in fullcolour. De rug toont geen enkele belettering. Welke overwegin gen daaraan ten grondslag liggen weet ik niet, maar zo'n kleine concessie aan het profane gebruiksgemak was niet overbodig geweest. Ook uit Zierikzee een recenter kunstboek: de copro ductie Ik krabbel en ontkom van Saskia Eggink (grafiek) en Thom Schrijer (poëzie), beiden woonachtig in die stad. Het boek heeft een geraffineerde 'emballage' die het 't karakter van een kleinood geeft, dat bij elke raad- Paul en Menno de Nooijer lieten zich inspireren door Tessa Braat. 47 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 49