Een vracht zegelstempels H. Hendrikse, Zegelstempels en zegelringen uit Zeeuwse bodem. Zaltbommel: Uitgeverij Aprilis, 2003, isbn 905994013 x, 19,50. Henk Hendrikse was betrokken bij veel archeologische opgravingen in Zeeland in de jaren tachtig en negentig; hij werkte als auteur mee aan een reeks archeologische publicaties over Zeeland. Vooral metaalvondsten, met name uit de latere Middeleeuwen, hebben zijn interesse. In onze provincie geldt Hendrikse wel als de grootste kenner van deze categorie vondsten. Met Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem legt Henk Hendrikse nu zijn kennis vast over zegelstempels en zegelringen uit de Zeeuwse bodem. Kennis, verworven met behulp van vele 'detectoramateurs', een groep die vanouds wat moeizame banden onderhoudt met de officiële archeo logie. Het is de grote verdienste van Henk Hendrikse en de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland van de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland dat de barrières zijn geslecht en dat er op eensgezinde wijze zo'n corpus aan vondsten kon wor den gedocumenteerd en gepubliceerd. Al vanaf de vroege dertiende eeuw zijn gestempel de zegels in gebruik als bekrachtiging van oorkonden, keuren en overeenkomsten. Stempels werden ook in ringen aangebracht, de zegelringen. Vele honderden van deze zegelstempels zijn met behulp van metaalde- tectie teruggevonden. De Werkgroep Metaalvondsten Zeeland heeft de in Zeeland gevonden zegelstempels en zegelringen verzameld en onderzocht. Een hon derdtal van de mooiste exemplaren zijn geselecteerd en afgebeeld in dit boek. Meer dan 250 kleurenfoto's (vooral van Hans Bostelaar) geven een rijk beeld van de ontwikkeling van het zegelstempel. Het boek is met een mooie harde omslag uitgevoerd. Bij een specialistisch onderwerp als dit denk je algauw dat het slechts de aandacht zal trekken van een kleine groep, aangevoerd door wereldvreemde monomanen. Een misvatting. Deze publicatie over zegelstempels en zegelringen biedt vensters op een veel breder cultuur historisch panorama. Eén voorbeeld is een op pagina 69 behandeld zegelstempeltje met een Davidster uit het in 1530/32 verdronken Nieuwlande (Zuid-Beveland). Het is het enige zilveren burgerlijke stempel uit de Middeleeuwen dat we uit Zeeland kennen. Hendrikse knoopt aan dit voorwerp en een ander Joods stempel een beknopt overzicht vast van de Joodse aanwezig heid in Zeeland gedurende de Middeleeuwen en later. Zo leidt de registratie van een miniem voorwerp uit de bodem van een Zeeuws verdronken dorp tot het trekken van een Europese historische lijn: 'Werden joden in de middeleeuwse samenleving nog getoler eerd, in de zestiende eeuw worden ze in toenemende mate in de Nederlanden naar Spaans voorbeeld als ketters beschouwd.' Een beetje verwarrend is het feit dat de nummers van de afbeeldingen afwijken van de catalogusnum mers. Archeologische publicaties gaan meestal mank aan een te grote voorliefde voor nummeren en rubri ceren, hetgeen de gebruiksvriendelijkheid niet ten goede komt. Een euvel dat in boeken met een catalo gusfunctie maar moeilijk te voorkomen is. De Delta Chiel Jacobusse Misjel Decleer, Het Verdronken Land van Saeftinghe en de Westerschelde. Leuven/Goes: Davids- fonds/De Koperen Tuin, 2003. isbn 9080799513, 42,- Het Verdronken Land van Saeftinghe en de Westerschelde van Chiel Jacobusse en de Vlaamse fotograaf Misjel Decleer, vormt een passende opmaat voor enkele boekpublicaties die komend najaar het unieke karak ter van ons Deltagebied gaan belichten: een boek over het Zeeuwse landschap van diezelfde Stichting én een op een breed publiek gerichte overzichtspublicatie door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, gewijd aan de verdronken dorpen in Zeeland en omringend gebied. Ik vermijd liever de termen 'estuarium' en 'estuariumgebied' die onder deskundigen de laatste jaren opgeld doen. Die mogen dan zuiverder zijn, maar 'Delta' is historisch zo gelegitimeerd, dat deze term als het ware samen is gaan vallen met het begrip Zeeland. De titel van dit 'kijk-leesboek' geeft een averechts beeld van de inhoud, want die omvat allereerst 'Rondom de Westerschelde' (deel I) en vervolgens 'Het Verdronken Land van Saeftinghe' (deel II). Natuurfreak Jacobusse (hoofd Externe Betrekkingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap) bewijst met deze fraaie publicatie weer dat hij ongeveer alles weet van wat er groeit, rent, kruipt en vliegt in de Zeeuwse landschappen, dat hij even eens globaal op de hoogte is van de historische geogra fie en cultuurhistorie én dat hij een geboren educator is. Zijn aanpak wordt dan ook gekenmerkt door de 50 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 52