ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN Laatmiddeleeuwse bodemvondst uit Saeftinghe. grilligheid die het betoog van een enthousiast verteller kenmerkt. Het voorwoord meldt: 'soms raken we geboeid door kleine details op ons pad, zoals een bijtje dat gespecialiseerd is op zeeasters. Een andere keer stappen we met zevenmijlslaarzen door het landschap met alleen maar oog voor de grote lijnen'. De reis rond de Westerschelde verloopt van west naar oost, vanaf de Zwinmonding tot aan de Belgisch-Nederlandse grens. Daarbij worden beide zijden van de Westerschelde aangedaan: zowel de wallen van Retranchement als Toorenvliet en Ter Hooge (Middelburg/Koudekerke) met hun stinsenplanten; zowel Philippine als het heg- gengebied van Nisse. Ongeveer heel de tweede helft van het boek - en dat verklaart de 'omgekeerde' titel - is gewijd aan allerlei aspecten van Saeftinghe: hoofd geulen, bezoekersstromen, het leven in de Middeleeuwen, basisveen en Hollandveen, 'wiertjes en diertjes' enzo voort. Behalve de genoemde grote lijnen en kleine details geeft Jacobusse zich ook graag over aan terzij des en uitweidingen; hij behandelt zelfs de meerman legende van Saeftinghe. Het is echter niet alles gezelligheid en geestdrift wat de klok slaat. Jacobusse fungeert ook een beetje als klokkenluider, om in de beeldspraak te blijven. Hij propageert het alweer uit de planologische belangstel ling weggezakte 'hoefijzermodel', waarin voor Zeeland werd uitgegaan van een groenblauwe oase tussen zwaar verstedelijkte regio's. Het inhalen van onze industrieel- economische achterstand is onmogelijk én niet nodig, vindt de auteur: de Westerschelde met haar omgeving moet behouden en gekoesterd worden 'als een levend land dat vanuit zijn eigen unieke kwaliteiten verder ontwikkeld wordt. Dat zou het toetsingskader moeten zijn voor alle nieuwe initiatieven in de regio'. Is Het Verdronken Land van Saeftinghe en de Wester schelde een gelijkwaardige mix van natuur- en cultuur historie, zoals het boekje Inlagen en karrevelden (1998), een vorig product van de auteur (in samenwerking met ondergetekende) Eigenlijk niet. Het verdronken Land is toch allereerst een publicatie over natuur en landschap. Ook de onderwerpen van de schitterende foto's van Misjel Decleer reflecteren dit. Macro-opna men van planten en diertjes, brede landschapspanora ma's en dierportretten overheersen. De vormgeving van Peer de Maeyer van dit in een harde omslag gestoken boek is naar mijn smaak te statisch, om niet te zeggen stijf. Deze deftige aanpak, inclusief het te vette lettertype, doet ouderwets aan, maar past anderzijds precies bij de compositie van een foto zoals die op pagina 69, voorstellende het door canadapopulieren geflankeerde voormalige havenka naal van Philippine. Die riep bij mij een associatie op met een door onwaarschijnlijk hoge populieren omzoomd, naar de einder snellend landbouwweggetje op Tiengemeten: een levende verwijzing naar de land schappen van ons geheugen - én een beeld dat even eens wordt bedreigd. Door industrie en de grootscha lige, zielloze infrastructuur van vandaag de dag? Nee hoor: door Natuurmonumenten, die hier 'nieuwe natuur' creëert. 1. Fietsen Varen over Zee Land (Bureau voor Toerisme VW Zeeland) 2. Ik krabbel en ontkom Saskia Eggink Thom Schrijer (De Vries) 3. Rond 't hof G.W. Smallegange (De Koperen Tuin) 4. De laatste boot Peter Verdurmen (Den Boer De Ruiter) 5 Zeeland 1945-1950 Jan Zwemer (Den Boer De Ruiter) 6 Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 7. Zeeland platenboek F. van den Driest (Rebo) 8. Op 't hof G.W. Smallegange (De Koperen Tuin) 9. In de delta, uit de kast R. van Schellen (Etcetera) 10. Van aardappelkelder tot zaadzolder P.J. van Cruyningen (Provincie Zeeland) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (tel. 0113-215137 e-mail: jjbkuipers@ zeelandnet.nl). 51 Zeeuws Tijdschrift 2004/5

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 53