WALCHEREN BELGIUM-HOLLAND A E\ EUROPE; 1/ en Recreatie-informatie bezorgde een werkje over de landschappelijke aspecten van de onderwaterzetting. A. den Doolaards sleutelroman over de droogmaking werd geïllustreerd en geannoteerd bezorgd, zodat dit verhaal uit de literaire meer in de historische context wordt getrokken. Cor Heijkoop verzorgde een uitgave over de bij de dijkdichtingen gebruikte caissons. 11 Op literair terrein verscheen er een novelle van Cornélie van de Reepe, geënt op haar jeugdherinnerin gen aan de beschietingen in West-Zeeuws-Vlaanderen in 1944. Een roman van Hans Koning doet qua omslag vermoeden dat het zich rond de bevrijding van Walcheren afspeelt, maar blijkt bij lezing dit thema slechts lichtjes aan te tippen en dan nog tegen een his torisch onnauwkeurig geschetste achtergrond. 12 Kort beschouwend kan men concluderen dat er de laatste vijftien jaar een duidelijke omslag heeft plaats gevonden in de aard van de (militaire) geschied schrijving. Door het niet meer schuwen van de Duitse kant van het verhaal wordt de geschiedenis veel even- OPERATION INFATUATE Andrew Rawson BATTLEGROUND c wichtiger. Men kan nu duidelijker de Duitse bezetting en militaire gebeurtenissen doorgronden. Ook is er een duidelijk gegroeide belangstelling voor historische artefacten als bunkers en andere verdedigingswerken. Jammer genoeg blijven er tendensen waarneembaar van schrijvers die vast blijven houden aan het inmid dels achterhaalde zwart-wit beeld. Tot zover een overzicht in vogelvlucht van de mees te literatuur die de laatste vijftien jaar verscheen over de Tweede Wereldoorlog in Zeeland. Uiteraard ver schenen er meer boeken dan hier genoemd, evenals tijdschriftartikelen, die hier buiten beschouwing zijn gelaten. Ook boeken met een bredere thematiek die toch deels de oorlog in Zeeland behandelen zijn niet genoemd. De hier gemaakte keuze is wellicht arbitrair, evenals sommige geplaatste kritische noten. Het is ech ter een persoonlijke keuze van iemand die tevens spe ler is in dit krachtenveld. Tot slot de vraag of er, deze aanwas aan literatuur overziende, nog leemten in de oorlogsgeschiedschrij- ving zijn aan te wijzen. Er zal altijd nog ruimte en belangstelling overblijven voor deelonderwerpen, maar op de hoofdlijnen bekeken zou je mogen verwachten dat alles nu wel zo'n beetje behandeld is. Het ontbreekt tot op heden echter aan geïntegreerde beschrijvingen van de oorlogshandelingen in zowel mei 1940 als najaar 1944, die zowel de geallieerde als de Duitse kant van het verhaal evenwichtig tegenover en naast elkaar durven stellen. De periode van de regionale bevrijding (sept./nov. 1944) tot aan de landelijke bevrijding (mei 1945) blijkt nog vrijwel onbelicht. Een gedegen over zichtswerk over de dijkdichting op Walcheren ont breekt tot op heden. Het maritieme aspect van de oor log is ook nog verre van compleet beschreven. Kortom: op hoofdlijnen en in detail zijn er nog onderwerpen te vinden, dus de stroom aan publicaties zal nog wel even aanhouden. Dit najaar verschijnen nog werken met herinneringen aan Souburg in oorlogstijd (Historische Vereniging Aldegonde), de Britse radarpost te Westkapelle 1944/45 (Paul Crucq), herinneringen aan het bombarde ment op Breskens op n september 1944 (Wilma Valk Frans Meijaard), twee titels in de serie Ooggetuigen van de 20ste eeuw en een werk van Hans Sakkers over Vlissingen als vestingplaats, met ruime aandacht voor de Tweede Wereldoorlog. Het lijdt geen twijfel dat er over de Tweede Wereldoorlog en Zeeland boeken gepu bliceerd zullen worden, maar of dat er zoveel zullen zijn als in de afgelopen vijftien jaar valt te bezien. 51 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 53