En natuurlijk: tot de vaste rituelen hoort dat de musici - concerteren maakt hongerig - na elk optreden geza menlijk bij een van de bestuursleden thuis de avond afronden met een voedzame maaltijd. Op zijn beurt verzamelt Daniël Raiskin dit jaar alweer voor de zevende keer in de laatste volle week van juni een groep verwante musici om zich heen, stelt in contact met het bestuur een festivalprogram- ma samen en studeert dat in de dagen voorafgaande aan de vijf concerten met de ten dele ad hoe samen gestelde ensembles in Middelburg in. Want ook dat is een uitgangspunt: zo veel mogelijk wordt geprobeerd tijdens één concert muziek voor verschillende bezet tingen te programmeren. Zo kan het strijkkwartet van vóór de pauze daarna worden versterkt met een pianist, zo groeit een trio in de loop van de avond uit tot een sextet, zo kan een concert dat begint met een pianosonate eindigen met het Octet van Schubert. Die persoonlijke contacten van Raiskin hebben ervoor gezorgd dat een keur aan musici met een internationale reputatie in juni Middelburg heeft aangedaan. Musici die hij ontmoette tijdens festi Utrecht String Quartet. Foto: Evert-Jan Zondag. vals en optredens door heel Europa, in het bijzon der in Rusland en de Scandinavische landen. Om een paar namen te prikken: de Italiaanse pianist Enrico Pace hoort ertoe, evenals Roland Pöntinen (piano), Martin Fröst (klarinet) en Torlieff Thédeen (cello) - in een PZC-recensie omschreven als 'drie topmusici uit Zweden'. Uit Frankrijk was violist Jean- Jacques Kantarow te gast, violiste Antje Weithaas speelde er, evenals de solo-klarinettist van de Berliner Philharmoniker, Wenzel Fuchs, die een aantal jaren gelegen eindelijk kans zag een lang gekoesterde wens uit te voeren: het nuttige met het aangename te ver enigen en aan het Muziekfeest een paar ontspannen dagen aan de Zeeuwse kust toe te voegen. En er was en is natuurlijk de Nederlandse violiste Janine Jansen. De afgelopen drie jaar was ze present en ook dit jaar is ze op het slotconcert - waarvoor wordt uitgeweken naar de dan nog net niet in staat van verbouwing verkerende Concertzaal, want Janine Jansen is inmiddels een publiekstrekker. Raiskin wist haar drie jaar geleden voor het eerst te interesseren voor Middelburg, toen haar naam in Nederland al een begrip was en zij internationaal net furore begon te maken. Vorig jaar bleek het dan ook ingewikkelder om haar te strikken: ze was voor het muziekfeest gevraagd samen met haar vriend en violist/altviolist Julian Rachlin, maar wilde, volgens haar agenda nét terug van een tournee door Duitsland, een paar dagen op adem komen voor ze aan een nieuwe concertreis in Japan zou beginnen. In die situatie bleek geld geen rol te spelen. Wél de wetenschap bij een van de bestuursleden dat Julian Rachlin een liefhebber van haring is. En dus kon Raiskin beiden tot Middelburg verleiden door hen na afloop van het concert een haringparty in het vooruitzicht te stellen. Sterke zet: zo'n aanbod weiger je je vriend niet. En dus speel den Jansen en Rachlin samen met Raiskin, violist Wolfgang Schroeder en de cellisten Torleif Thedéen en Reinis Birznieks die dinsdagavond in juni 2004 in de Middelburgse Concertzaal de sterren van de hemel in een bewerking voor strijksextet van Mozarts beroemde Sinfonia Concertante voor viool, altviool en orkest en in Schönbergs strijksextet Verklarte Nacht. Kwartetten De andere activiteit, waar Kamermuziek Zeeland nauw bij betrokken is, is een serie strijkkwartetcon certen in de Burgerzaal van het stadhuis Middelburg. 17 Zeeuws Tijdschrift 2005/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 21