Tussen barok en nieuwe muziek Annette Bergman (Middelburg ig6j) - Altvioliste bij Het Mondriaan Kwartet Mijn vader heeft een enorme passie voor muziek die hij op zijn vier dochters wilde overbrengen. Ik denk met veel plezier terug aan de tijd toen ik als klein meisje met hem naar avant-gardistische concerten in De Vleeshal ging of naar het Vestzaktheater in Vlissingen waar we een optreden van Het Willem Breuker Collectief hebben meegemaakt. Zeeland heeft in mijn belevingswereld altijd een rijke verscheidenheid aan muziekuitingen gekend. Een goed voorbeeld hiervan is het Festival Nieuwe Muziek dat al sinds 1979 bestaat en nog altijd een interessante en diverse programmering heeft. Omdat mijn vader directeur van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg was, lag het voor de hand dat ik een instrument zou leren bespelen. Op jonge leeftijd kreeg ik al pianoles. Na twee jaar ging ik over op de viool omdat mijn piano juf haar heup brak. Het voordeel van vioolspelen is dat je vrij snel met anderen oefent. De altviool kwam min of meer toevallig op mijn pad. Mijn zus ging altviool spelen omdat die ontbrak in het Zeeuws Jeugdorkest. Via haar ben ik uiteindelijk bij een leraar op het Brabants Conservatorium beland. Vanaf de derde klas van de havo ging ik elke zaterdag Concertgebouw, bij Laura Fygi en Greetje Kauffeld, in eigen groepen als Dig d'Diz en verder doe ik veel freelance werk. Met goede scholen dichtbij in Den Haag, Tilburg, Antwerpen en Rotterdam lijkt het me onzinnig in Zeeland een conservatorium op te zetten. Ik zie lie ver minder conservatoria van hoogstaande kwaliteit dan veel van matige. Ik ben tien jaar docent geweest op een paar conservatoria en mijn ervaring is dat de keuze voor de hoofdvakdocenten vaak belangrijker is dan de school. Als mijn favoriete docent op een hypothetisch Zeeuws Conservatorium had lesgegeven, was ik daar wellicht heen gegaan. Dan had ei in mijn geval ook een levendige jazzscene moeten zijn en die is er in Zeeland niet echt. Mijn muzikale leven speelt zich hoofdzakelijk buiten Zeeland af. Ik treed gemiddeld een keer per jaar, variërend van jazzfestivals tot concertzalen, in Zeeland op. Daar zijn voor een jazzmuzikant een paar heel interessante podia met een goede programme ring maar daar kan je niet van bestaan. Puur omdat er zich te weinig mensen met jazz bezighouden in Zeeland is er onvoldoende draagvlak en dat zal waar schijnlijk niet snel veranderen. Ik werk wel graag mee aan nieuwe Zeeuwse initiatieven. 35 Zeeuws Tijdschrift 2005/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 39