VROUW ENDESS'er ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN Een Hollands familiedrama UITGEVERIJ BALANS Verantwoording. Ook werden contragetuigen en spe cialisten op deelgebieden van de geschiedenis geraad pleegd. Namen van betrokken personen zijn soms veranderd of weggelaten. De Folmers hebben lang over hun bewogen oor logsverleden gezwegen. De achttienjarige Joke en haar neef Jan zijn net vanuit Indië in Nederland aangeko men als in 1940 de Tweede Wereldoorlog uitbreekt. Korte tijd later wordt Joke de spil in een vluchtlijn voor geallieerde piloten. De verzetsgroep waarvan ze deel uitmaakt wordt opgerold en Joke krijgt de doodstraf. Haar executie wordt verhinderd door Dolle Dinsdag. In 1945 ontkomt zij ternauwernood aan verkrachting door haar Russische 'bevrijders'. Jan Folmer, die in 1940 onderdak vond bij een NSB-fami- lie, meldt zich aan de andere zijde van het spectrum: bij de Waffen-SS. Aan het Oostfront raakt hij gewond, maar overleeft de oorlog en brengt drie jaar door in een jeugdgevangenis. Zijn vader onterft hem. Om zich te rehabiliteren meldt hij zich aan als vrijwil liger in de Korea-oorlog. Later emigreert hij naar Amerika, waar hij een succesvol zakenman wordt. Jan en Joke verzoenen zich uiteindelijk, zodat journalist en documentairemaker Gerritse (1939) hun verhaal kon opschrijven. Op pagina 46 van dit met grote vaart vertelde boek belanden we in een Zeeuws-Vlaamse episode met een buiklanding van een Vliegend Fort. 'Het toestel vloog zo laag dat het onder de telefoonlij nen doorging,' herinnert boerenzoon Bram Pladdet uit Driewegen zich meer dan zestig jaar later. 'Geromantiseerd', zei ik hierboven. Erg gero mantiseerd nu en dan. Zeven gevangen genomen Amerikaanse militairen zitten een paar bladzijden later in een trein, op transport. Ze willen de moffen over meesteren en uit de trein springen. Het jaar is 1943. De aanvalscode is, aldus Gerritse, het tweetal beginre gels uit een bekend lied: 'One for the money, two for the show'. Maar dit lied, geschreven door rock 'n' roll- legende Carl Perkins, werd pas uitgebracht in 1956. 1. Armoede treedt binnen Kees Slager (Koperen Tuin) 2 De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000 Jeanine Dekker (red.) (Waanders) 3 Brommers, gitaren en spandoeken Jan J.B. Kuipers (Aprillis) 4 De Zeeuwse geschiedenis in meer dan honderd verhalen Kees Slager (Van Gennep) 5 Zeeland Karei Tomeï (Scriptum) 6 Leven op 't Hof Gerard Smallegange (Koperen Tuin) 7 Het vooroorlogse Oostburg herleeft Roger van Pamelen en Johan Verstraeten 8 Bevreesd bevrijd André Bauwens e.a. (Heemk. Kring West-Zeeuws-Vlaanderen) 9 Het verhaal van Zeeland Jan J.B. Kuipers Robbert Jan Swiers (Verloren) 10 Zeeuwse streekwoorden Rinus Willemsen (Van de Berg) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boek handels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (tel. 0113-215137 e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). 75 Zeeuws Tijdschrift 2005/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 77