De Campveerse Toren. De Campveerse Toren speelt een grote rol in de geschiedenis van Veere en soms ook in de Nederlandse. De toren vormde het decor van twee huwelijksfees ten van Willem van Oranje. De Oranjes hebben als markiezen van Veere een speciale band met de stad. Nog steeds bezoeken de Oranjes regelmatig de Campveerse Toren die al vanaf 1466 gasten onder dak en voedsel biedt. De bijzondere historie van de toren is de laatste vijftig jaar sterk ingekleurd door Henk van Cranenburgh (Honselersdijk bij Naaldwijk 1917). Deze nu bijna negentigjarige Veerenaar heeft eind jaren veertig de exploitatie van de herberg ter hand genomen en weer met haar verleden in contact gebracht. Bijna dagelijks nog loopt Van Cranenburgh rond het middaguur van zijn huis naar de toren. Hij woont aan de Kaai, op nummer 12, amper drie minuten lopen van 'zijn' toren, waar hij ruim 50 jaar heer en meester is geweest. Hij passeert bij het binnentreden het levensgrote jeugdportret van prinses Beatrix en beklimt met opvallend gemak de uitgesleten granie ten traptreden van het ruim zeven honderd jaar oude bouwwerk. Zijn vrouw Johanna Buck (Veere 1931), met wie hij al meer dan een halve eeuw lief en leed deelt, is iedere dag volop in de weer met huishoudelij ke taken. De beroemde kok Wulf Engel maakt samen met het jonge Belgische talent chef Xavier Aelterman delicieuze creaties. Dochter Hendrina zwaait sinds 1999 de scepter in de Campveerse Toren en wordt bij gestaan door haar zus Trijntje. De moderne geschie denis van de toren is dus nauw verweven met die van de familie Van Cranenburgh. De geschiedkundige schatkamer van de Campveerse Toren is voor een deel terug te vinden in de enorme gastenboeken. Zes dikke getuigenis sen vol tekeningen, gedichten en boodschappen. 2 Zeeuws Tijdschrift 2005/7

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 4