1555 N 1^55 Tekening van Wim Vaarzon Morel jr. (1931) in het gastenboek van de Campveerse Toren, 1955. Drie generaties kunstenaars Vaarzon Morel hebben in Veere gewoond. W.F.A.I. Vaarzon Morel (1868 - 1955), in de wandeling 'Père' genoemd, Willem (1901 - 1982) en Wim Vaarzon Morel (1931), tekenaar en aquarellist van vooral paarden, water en schepen. Het Markiezaat van Veere bestaat 400 jaar en de koningin, ook markiezin, is op bezoek. Ze zit aan tafel bij het grote raam met onder meer burgemeesters vrouw De Beer Poortugal. wens al eens op de toren geweest. Dat was in 1563, Willem was toen 32. Hij richtte een feestmaal aan dat de stad Veere 75 pond, 8 schepenen en 2 penningen kostte, zeg maar 300 gulden. Toen hij een aantal jaren later Anna van Saksen ten huwelijk ging vragen, reisde hij met vierduizend man af naar Saksen. Die vrouw was trouwens ook heel rijk. Ze werd later door Willem de Zwijger verstoten, want ze hield het met Rubens, de bekende schilder.' Op 1 september 1583 is de prins weer op de toren om feest te vieren ter opluistering van zijn vierde huwelijk, ditmaal heet de bruid Louise de Colognie. Ceuzenleiders Maar dat kan allemaal alleen maar nadat in het begin van de zestiende eeuw de toren zijn rol in de verde digingswerken van de stad heeft verloren en de toen malige eigenaar, de Heer van Veere er een herberg van heeft gemaakt. Eind 1553 draagt Maximiliaan van Bourgondië, ridder van de Orde van het Gulden Vlies, de herberg over aan de stad, in de hoop toch wel dat de herbergier, Laurijs Bakens, 'een capabele man is en aangenaam zal zijn voor de Heren van Veere'. Bakens moet zorg dragen voor de 'komodieuze en logeabele vertrekken'. Negen jaar later krijgen de graven van Egmond en Hoorne er een maaltijd voorgeschoteld, ten bedrage van vijfentwintig Vlaamse Ponden. Een jaar later wordt de zuster van Keizer Karei V onthaald, dat kostte bijna veertig pond. In 1573 doet de alom gevreesde geuzenleider Hertog Johan Cazimir von Pfalz Veere aan. Hij is vriend en toeverlaat van de Vader des Vaderlands, Willem van Oranje en is door Elizabeth van Engeland op het matje geroepen omdat hij in Vlaanderen nogal te keer is gegaan. Nadat hij met de Engelse vorstin een relatie is begonnen wordt hij het land uitgezet. De stad Veere biedt hem, 5 Zeeuws Tijdschrift 2005/7

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 7