)e Linie van Communicatie ten oosten van Hulst. Foto: A. Visser, Stichting ylenno van Coehoorn. Fort Moerschans nabij Hulst vanuit het zuidwesten gezien. Het fort is aangelegd tussen 1591 en 1596 door prins Maurits. Foto: P. Stockman. wonderjaar 1566 in de Nederlanden tot een uitbarsting. Deze gebeurtenis is de geschiedenis in gegaan onder de veelzeggende naam 'de Beeldenstorm'. De protestanten namen een aantal katholieke godshuizen in bezit en maakten ze vervolgens voor de protestantse eredienst geschikt: wat volgens hen niet in een kerk thuis hoorde werd naar buiten gesmeten. De heiligenbeelden die veelvuldig in katholieke kerkgebouwen stonden werden door dit lot getroffen. De ongeregeldheden waren door de landvoogdes in samenwerking met lokale groten als Willem van Oranje en de graven van Egmont en Horne reeds met succes bestreden toen koning Filips II vanuit zijn 'cel' in het verre El Escorial alsnog besloot de hertog van Alva in 1567 met een expeditieleger naar de Nederlanden te sturen. Deze ijzervreter zag kans in korte tijd door aller lei impopulaire maatregelen zowat iedereen dusdanig tegen zich in het harnas te jagen dat we vanaf 1568 kunnen spreken van het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Aanvankelijk speelde de strijd zich hoofdzakelijk in de Noordelijke Nederlanden af met als bekende spektakelstukken de inname van de Briel, het beleg van Alkmaar en het ontzet van Leiden. Alva kreeg de situ atie niet onder controle en werd teruggeroepen naar Spanje. Vanaf 1582 keerden de kansen. De ene na de andere grote Vlaamse stad kwam weer in Spaanse han den. Alexander Farnèse, hertog van Parma, schrander legeraanvoerder, ingenieur en diplomaat begon zijn ver overingstocht vanuit het zuiden. Hij had zijn oog op de metropool Antwerpen en de monding van de Schelde laten vallen. Om te verhinderen dat Antwerpen in Spaanse handen zou vallen, besloten de Staatsen in 1584 om op vier verschillende plaatsen in het huidige Oost-Zeeuws- Vlaanderen de zeedijken door te steken waardoor het zeewater het achterliggende gebied instroomde. Omdat de ondergrond destijds uit een slappe veenbo- dem bestond schuurde het zeewater binnen korte tijd diepe kreken uit waardoor natuurlijke grenzen in het landschap ontstonden. Met de verovering door prins Maurits in 1586 van het door het binnenstromende zeewater ontstane eiland Axel ontstond een Staats bruggenhoofd binnen Spaans Vlaanderen. Natuurlijke grenzen werden politieke grenzen waarlangs vervol gens door de strijdende partijen vestingwerken werden aangelegd. Om beveiligd te zijn tegen vijandelijke strooptoch ten uit het Land van Axel besloten de Spanjaarden in 1586 ten oosten van Hulst op een in de ondergrond liggende pleistocene dekzandrug de forten de Raepe en Zandberg aan te leggen. Toen Hulst in 1591 door prins Maurits werd veroverd op de Spanjaarden werd tussen de stad en fort de Raepe, het fort Moerschans aangelegd. Tevens werd een begin gemaakt met het aanleggen van een dijk die de verschillende forten met 23 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 27