Danny van Rijt, Cetijdenboom, 2004, mobiel van rvs (vissen en vogels zijn gepolijst), 300 x 500 cm. Voor deze opdracht is Danny van Rijt gescout via Kunstspoor, de open atelierroute op Noord-Beveland. Het object staat in de binnentuin van Emergis in Goes. De patiënten kijken vanuit hun kamers de tuin in. De bodem is bedekt met verschillende soorten schelpen. De vissen en vogels zijn voortdurend in beweging en weerspiegelen de kleuren van de omgeving. vervullen deze rol verrassend goed. Maar ik verwachtte dat het type kunstenaar dat in Zeeland neerstrijkt, eerder voldoet aan de karakterisering 'fundamenteel onderzoe ker', die de ontwikkeling van zijn werk voorop stelt en de kapitalisering ervan liever aan anderen overlaat. Op 13 juli 2005 ontmoet ik ze bijna allemaal, in Goes. Op die dag vindt een gezamenlijke activiteit plaats, in de categorie 'sociaal'. Het pand moet nog worden opgeknapt en dat doen de Zeeuwse Nieuwe zelf. Initiatief G2A is sinds 1 januari de vaste bewoner van het oude schoolgebouw aan de J.P. Coenstraat en host de Zeeuwse Nieuwe als eerste gasten in de pro grammering van ateliers en tentoonstellingen. Wanneer ik arriveer, is iedereen druk in de weer met witte verfkwasten in het trappenhuis. Na een korte rondleiding door Coen Wieman lunch ik mee op de speelplaats. De sfeer is gemoedelijk. Ik krijg de kans om live werk te zien van Danny van Rijt, Coen Wieman en Janneke Rottier, in het pand. Met anderen spreek ik aan de hand van hun documentatie, of zo, uit de losse pols. Prioriteit: professionalisering Danny van Rijt (1963, Eindhoven) blijkt behalve fun damenteel onderzoeker - hij houdt van spelen - een van de meest zakelijk opererende kunstenaars van de groep. Als bestuurslid van G2A is hij een van de stuwende krachten achter de professionalisering van activiteiten, zoals kunstuitleen van werk van leden. Zo bestaat er al een contract met het ROC, de oude bewoner van het schoolgebouw en exposeren leden van G2A al geruime tijd bij de culturele podia De Piek in Vlissingen en 't Beest in Goes. Acquisitie voor opdrachten bij bedrijven of in de openbare ruimte is een andere prioriteit die Danny zich heeft gesteld. Individueel verwierf hij er al een flink aantal en ook mensen uit de groep lukt dat geregeld. Zo is hij met Coen Wieman en Denz de Kroon geselecteerd voor het vervaardigen van een kunstwerk voor de entree van het nieuwe stadskantoor in Goes. Als ik Danny vraag naar zijn achtergrond, zegt hij in onvervalst Brabants dat hij uit Eindhoven komt maar in 1988 het dichtgeslibde Brabantse landschap 38 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 42