Zie Zeeland in Cent Van 7 tot 23 oktober 1950 had in het Feestpaleis in Gent de tentoonstelling 'Zie Zeeland' plaats. Op de openingsdag daar werd het eerste nummer van het Zeeuws Tijdschrift ten doop gehouden. Op diezelfde plek, waar nu het Stedelijk Museum voor Actuele Kunst (S.M.A.K) is gevestigd, vierde het ZT zijn 55- jarig bestaan met een Zeeuws Vlaams Boekenfeest. Hoogtepunt vormde de overhandiging van de Zeeuwse Boekenprijs 2005 aan Jan Kuipers die hij samen met Robbert-Jan Swiers won voor hun boek Het verhaal van Zeeland. Het Vlaamse jurylid Frank Hellemans, publicist bij Knack Magazine en Ons Erfdeel, velde een verras send gunstig oordeel over de ingezonden boeken voor de ZBP. 'Voor een Provinciale of Regionale Boekenprijs ligt het niveau erg hoog. Vooral de uit stekende non-fictieboeken vallen op: eerst en vooral in het historisch-documentaire genre maar ook op taalkundig gebied. Een streek als Zeeland die over dergelijke uitstekende heemkundige historici kan beschikken, mag fier zijn. Naast deze rijke non-fic- tieoogst, zijn er ook heel eigenzinnige publicaties te vinden, op het gebied van de schone letteren tot en met het jeugdboek. Kortom, de Zeeuwse literatuur in de breedste betekenis van het woord heeft in 2005 blijkbaar een annus mirahilis beleefd. Een grand cru om te koesteren.' In de eerste helft van de jaren vijftig was er bij de ZT-redactie grote belangstelling voor Vlaanderen die zowel cultureel, economisch als sociaal was gekleurd. Het is veelzeggend dat de eerste special van het ZT in 1952 aan de relatie Zeeland Oost-Vlaanderen is gewijd. Voor de special over Zeeuws-Vlaanderen uit 1956 ging de voltallige redactie op bezoek bij de Vlaamse dichter Richard Minne die over de grens bewoners filosofeerde. 'In alle grensstreken zijn de mensen wat anders dan in de rest van het land, omdat ze nu eenmaal met het ene been in land nummer-één en met het andere in land nummer-twee leven.' Van deze wijze les had de redactie niet terug maar in 1957 bracht het weer een op Vlaanderen georiënteerd nummer uit. In dat jaar was in Brugge een congres van vertegenwoordigers uit West- en Oost-Vlaanderen en Zeeland omdat, tegen de ach tergrond van de opkomst van de Benelux, het besef groeiende was dat de sociaal-economische en cul turele ruimten zich weinig van staatsgrenzen aan trokken. Het ZT publiceerde de lezingen van het congres. Daaruit bleek dat het denkbeeld van een Euregio Scheldemond toen al springlevend was. De sterke belangstelling voor Vlaanderen in het ZT in de jaren vijftig van de vorige eeuw ebde weg maar nog regelmatig bleven er artikelen over verschijnen. Hoe anders dan bijvoorbeeld over Brabant of Zuid-Holland waarover in de kolommen van dit tijdschrift nooit geschreven is. Voor de viering van zijn 55-jarig bestaan keert het ZT met een special over de verhouding Zeeland Vlaanderen terug naar zijn doopplek om nieuwe inspiratie op te doen. Er is vooral aandacht voor his torische, landschappelijke en taalkundige grensover schrijdende fenomenen. De voormalige ZT-redacteur Bert Teunis vatte het belang van Vlaanderen voor Zeeland in 1993 als volgt vooruitziend samen: 'Laat het Noorden de noordelijke boontjes maar doppen, voor Zeeland wijst de richtingwijzer naar Vlaanderen.' A.J.J.M. Mes, lid van gedeputeerde Staten van Zeeland schreef het in de ten geleide van de catalogus van bovengenoemde tentoonstelling nog kernachtiger: 'Zie Zeeland in Gent.' Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 2006/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 6