obere bouw u Boerenbedrijf, gebouwd in de jaren zestig. De pannen kwamen echter nooit meer terug en dat de financiële factor hierin juist bepalend zou zijn, is door de romanticus Piet 't Hooft onderschat. De wederopbouwperiode kenmerkte zich door soberheid waarin sociaal-maatschappelijke veranderingen en het geloof in de maakbaarheid van de wereld, niet langer gebaseerd op tradities maar gevoed door de uitdagin gen van de technologie. Steen en Tuinhof Op de eerste bladzijde van Nederlandsche Boerderijen staat geschreven: 'G. Tuinhof leerling B4 U.T.S., Als eer ste prijs, behaald bij een prijsvraag voor het maken van een schetsontwerp: dubbele arbeiderswoning. Klasse B4 U.T.S. Leeuwarden januari 1942.' Mijn vader kwam in 1946 als jong afgestudeerde HTS'er uit Friesland naar Zeeland. Hij werd direct naar Zeeuws-Vlaanderen gestuurd voor het opnemen van de oorlogsschade. Dit met het oog op de snelle bouw van noodboerde- rijen die het vee voor de winter moesten beschermen. Met het puin van de gebombardeerde huizen aan het Bezuidenhout in Den Haag werden die eerste noodboerderijen opgetrokken. Het waren eenvoudige bouwsels waarvan er maar een paar zijn overgebleven. In 1947 begon mijn vader met zijn Friese neef het architectenbureau Steen en Tuinhof in Vlissingen dat in de loop der jaren meer dan 300 boerderijen in Zeeland ontwierp. Deze werden vervaardigd in de door Piet 't Hooft zo verfoeide baksteen; in het begin nog wel met pannen daken. Even buiten Middelburg aan de Oude Veerseweg staat één van de eerste boerderijen die door Steen en Tuinhof zijn ontworpen. Het is een boerderij van het Friese kophalsromptype, maar wel met de karakteristieke Zeeuwse mendeuren in de langsgevels en niet op kop van de tasruimte zoals in Friesland. Hoewel het boerderijtje prachtig past in het naoorlogse Zeeuwse landschap gaf het ontwerp indertijd aanleiding tot een pittige discus sie over geoorloofde stijlkenmerken. Met hetzelfde materiaalgebruik, baksteen, keramische dakpan nen en spaarzaam houtgebruik zijn in de jaren vijftig van de vorige eeuw honderden boerderijen gebouwd, die het landschap weliswaar veranderden, maar toch nog voortborduurden op de vooroorlogse agrarische traditie. De spantconstructie van deze boerderijen was wel zodanig aangepast dat er in de tasruimte veel meer vrije ruimte was voor het opslaan van de oogst of het stallen van grote werk tuigen. 9 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 11