Het beleid van Flevoland is erop gericht land marks te creëren in het strakke, jonge landschap en plaatsen te scheppen die culturele activiteiten en recreatie stimuleren. Het Zeeuwse landschap heeft reeds zijn karakteristieken. Wat dat betreft vraagt de competentie van de Zeeuwse mogelijkheden om een benadering die verschilt van het beleid in Flevoland. Het implementeren van landschapskunst in Zeeland moet de eigenheid van de omgeving benadrukken en tot doel hebben het contemplatieve karakter van aan aantal locaties te versterken. Het begrip Land Art Land Art, oftewel landschapskunst, is de algemene term voor de toevoegingen, ingrepen of acties van kunstenaars in het bestaande landschap. Vanuit een autonoom, artistiek inzicht voegt de kunstenaar iets toe aan de bestaande structuren in het landschap of implementeert zijnLand Art-project in toekomstige plannen. Land Art bevat vaak verwijzingen naar de natuur of is hiermee sterk verbonden. Het landschap is het uitgangspunt en vertrekpunt maar kan zelf eveneens deel uitmaken van het kunstwerk. Het landschap zorgt voor de inspiratie, zonder dat dit direct betekent dat Land Art aansluit bij bestaande landschapsstructuren. Land Art biedt juist een extra beleving van de natuur en het landschap. Het kunst werk is daarmee veelal vervreemd van zijn omgeving, het heeft zijn eigen bekoring. Land Art reageert vaak wel op de maat en de schaal van het landschap, hierin onderscheidt Land Art zich duidelijk van kunst in de openbare ruimte. Het begrip Land Art omvat tegenwoordig alle ongebonden kunstvormen in het landschap, bijvoor beeld ook wanneer deze is uitgevoerd in beton of metaal. Traditioneel en strikt genomen zijn de vorm- gevingsmiddelen die in Land Art worden gehanteerd middelen uit de natuur zelf, zoals aarde, water en gesteenten. Het modelleren van een terrein, het vormen van een bodemsculptuur of het aanbrengen van een accentuerende beplanting kan het werk van zowel een kunstenaar als een landschapsarchitect zijn. Land Art moet echter niet worden verward met het maken van landschapsplannen. Bij landschapsplannen wordt juist aansluiting gezocht bij de lokale identiteit van het landschap. Dat laat onverlet dat Land Art een autonome kunstuiting is, waarbij de kunstenaar vrij en ongebonden tot de vorm komt. Land Art treedt niet in de plaats van de landschapsplannen die in tal van gebiedsgerichte projecten in Zeeland tot stand komen, maar kan deze plannen zeker versterken. Juist het specifieke karakter van onze provincie als groen blauwe oase biedt voor Land Art een uitstekende voe dingsbodem. De Kathedraal van Boezem en Vandervliets Uitzichtpunten De werkgroep streeft naar de realisatie van één land schapskunstwerk in de provincie iedere twee of drie jaar. De lat ligt hoog en er wordt gestreefd naar duur zame kunstwerken. Zeeland zou met Land Art zijn sterke kanten kunnen benadrukken: een prachtige 17 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 19