omgeving, door de natuur gevormd en door mensen aangelegd. Daarmee bezit Zeeland iets wat elders in het land nauwelijks voorhanden is, zeker niet op de Zeeuwse schaal. Tijdens de Land Art-excursie in Flevoland werd het bekende project bezocht van de al sinds de jaren zes tig in Zeeland werkende kunstenaar Marinus Boezem. Voor zijn Groene Kathedraal heeft hij de plattegrond uitgezet van de Notre Dame van Reims (Frankrijk) door middel van 178 populieren en verbindende betonnen paden. In 1987 is de aanplanting van start gegaan en in 1996 werd het project aangevuld met de betonnen verbindingslijnen. Naast deze Kathedraal is een bosrijk perceel in dezelfde vorm uitgespaard. Boezem heeft voor deze verdubbeling gekozen omdat de bomen die hij voor zijn kathedraal heeft gebruikt een levensduur van 'slechts' enkele tientallen jaren hebben. Na die tijd resteert alleen de uitgespaarde vorm naast de tot ruïne vervallen kathedraal. Veel minder bekend dan zijn Groene Kathedraal is Boezems Abri Kathedraal (1994) op Neeltje Jans bij het Ir. J.W. Topshuis (uit 1980 van de architect Wim Quist). Voor deze plek ontwierp Marinus Boezem eveneens een kunstwerk dat de plattegrond weergeeft van een gotische kathedraal, op ware grootte. De zuilen en de muren van de kathedraal zijn gemar keerd met 112 basaltblokken. Bestand tegen weer en wind ligt het aan de onbeschermde zeekant. Zeeland heeft dus al een landschapskunstwerk! Hier kan nog veel gewonnen worden door de wijze waarop en hoe bekendheid aan deze en soortgelijke projecten wordt gegeven in Zeeland. Ook nu inspireert het Zeeuwse landschap kun stenaars tot het realiseren van landschapskunst. Het meest recente voorbeeld is de op 31 mei gepresenteer de Uitzichtpunten van Harry Vandervliet. In plaats van de typerende vliedbergen, waarvan er nog 19 resteren op Walcheren, als uitzichtpunten te nemen, creëert Vandervliet op Walcheren uitzichtpunten waar het typische landschap met de vliedbergen aanschouwd kan worden. Het is aan zijn gedrevenheid en doorzet tingsvermogen te danken dat deze verrassende ele menten in het landschap er zijn gekomen. De schaal en eigenheid van het Zeeuwse landschap zijn een bron van inspiratie voor kunstenaars om plek ken te realiseren die uitnodigen tot overdenking, bezin ning en verrukking. Tot de verbeelding sprekende Land Art-projecten passen moeiteloos in de delta en voegen een eigen bekoring aan het landschap toe. Kijk voor meer informatie over Land Art-projecten: www.cbk- zeeland.nl, www.flevo-cultuurschool.nl/landart.nl, www.depavil- joens.nl, www.skor.nl 18 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 20