De populariteit van vooroorlogse wijken Over het algemeen zijn de wijken en buurten rondom de historische binnensteden populair als woonplek voor jongeren en starters op de woonmarkt. Door de relatief lage huren in combinatie met een goede bereik baarheid, knusse architectuur en beslotenheid zijn deze buurten generatie na generatie aantrekkelijk geble ven voor de steeds weer veranderende bewoners. Door Taco Tuinhof Laatst las ik in de krant dat Vinexwijken die de afgelo pen vijf jaar gebouwd zijn, waarschijnlijk over twintig jaar alweer toe zullen zijn aan herstructurering en renovatie. Dit als gevolg van de sfeerloosheid en het gebruik van slechte bouwmaterialen, terwijl juist bij de realisatie van deze wijken duurzaam bouwen op de eerste plaats leek te staan. Duurzaamheid heeft dus niets te maken met het gebruik van bouwma terialen met een milieukeurmerk en rigide invul- lijstjes, maar alles met integrale ontwerpkwaliteit en (her)bruikbaarheid. De woonbuurten die in het begin van de twintigste eeuw gebouwd zijn, ontlenen hun duurzaamheid juist aan het vermogen in de loop der jaren verschillende groepen bewoners te blijven aan trekken. Onbewoonbaar verklaard Eind negentiende eeuw waren de woon- en leef omstandigheden voor de meeste mensen bijzonder slecht. Afgezien van woonwijken die sociaal ingestel de fabrieksdirecteuren voor hun arbeiders bouwden, werd er door geen instantie iets ondernomen om de situatie te verbeteren. Het duurde tot 1901 voor de Woningwet tot stand kwam. Daarvoor werd woning bouw niet tot de taak van de overheid gerekend. Het belang van de Woningwet kan nauwelijks overschat worden want die gaf het gemeentebestuur uitgebreide bevoegdheden op het terrein van de woningbouw. Zo kon het woningen onbewoonbaar verklaren en huis eigenaren verplichten woningen te verbeteren. Grote steden met een bevolkingstoename van meer dan 19 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 21