Woningen van de Algemene Woningbouwvereniging in Nieuw- Middelburg. De Baarsjesstraat in 't Zand in Middelburg. Sociale woningbouw in Zeeland Ir. F.G.C. Rothuizen was als stadsarchitect betrok ken bij de eerste seriematige woningbouw rond het Rimmelandplein in Goes. De verschijningsvorm van deze buurt past helemaal in de opkomende Hollandse Stijl met als hoofdkenmerk beheerste en zorgvuldige architectuur. De in nog zeer goede staat verkerende woningen van de architect Ph. Hamers in de vlak bij het Rimmelandplein gelegen Wulfaertstraat zijn onlangs tot jong monument verklaard. De woningen in deze buurt waren voornamelijk koopwoningen ter wijl een klein percentage als sociale huurwoning ter beschikking kwam. In Nieuw-Middelburg lag dat anders. Deze uitbrei ding direct achter de Veerse Singel is gerealiseerd als volkswoningbouw door twee woningbouwverenigin gen. De Christelijke Woningstichting 'Volksbelang' en de Algemene Woningbouwvereniging bouwden in totaal 260 woningen in één stedenbouwkundig plan. De verzuiling van die dagen is nog tastbaar in de ver schillende manieren waarop de woningen van de twee woningbouwverenigingen eruitzien. De 'christelijke' woningen zijn voorzien van lijstgevels en af en toe een topgevel terwijl de 'algemene' aan de erkers her kenbaar zijn. De wijk is nu meer dan 80 jaar oud en ziet er nog altijd knus uit, maar het uiteenvallen van de sociale structuur is tegenwoordig af te lezen aan de soms verwaarloosde straatjes en tuinen. De stedenbouwkundige opzet van de vaak kleine en bescheiden Zeeuwse woonbuurten kwam dan weliswaar planmatig tot stand, maar dikwijls ontbrak een heldere filosofie. Vaak waren het logische inrich tingsprincipes gebaseerd op het al aanwezige straten- patroon, of was het ontwerp een gevolg van gecompli ceerde eigendomstructuren. De plannen voor Nieuw- Middelburg en de Rooie Buurt in Vlissingen vormen hierop een uitzondering. Aan deze buurten lag wel een heldere filosofie ten grondslag en ze zijn volgens strakke principes ontworpen. In de Rooie Buurt zijn duidelijk elementen van de zogenoemde tuinstad principes aan te wijzen. In Garden Cities of Tomorrow (1902) pleitte de auteur Ebenezer Howard voor betere stedenbouw en een betere maatschappij op basis van een koppeling tus sen de stad en het platteland. In Nederland zijn geen echte tuinsteden in de zin van Howard gerealiseerd. Wel is zijn gedachtegoed van koppeling van stedelijke voorzieningen met ruime groenvoorzieningen uit gewerkt in kleinschalige woonbuurten. Zo was er de Nederlandsche Tuinstadbeweging (1904) die Howards ideeën uitdroeg, wat resulteerde in een aantal aardige wijken in Amsterdam en Rotterdam. Een Zeeuws voorbeeld ervan is de bovengenoemde Rooie Buurt die in 1909 gerealiseerd werd door de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting. De Rooie Buurt is volgens een helder ordeningsprincipe 21 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 23