ZEEUWSE boekenprijs Telkens als er in Terneuzen een nieuwe woon wijk wordt gebouwd vindt een ware volksverhuizing plaats. Iedereen die erbij wil horen, ieder die naar het predikaat 'maatschappelijk geslaagd' verlangt, pakt zijn spullen op en betrekt een woning in het nieuwe paradijs. De laatste keer betrof het de Vinex-locatie Othene. Architectonisch gezien een gevarieerde wijk, maar ik schreef al eens eerder dat dergelijke variaties in één keer achter de tekentafel bedacht worden, dus is er sprake van een soort instant complexiteit. Ik hoop natuurlijk dat alle bewoners er gelukkig zijn of worden, maar zelf voel ik bij een bezoek aan Othene-Noord of Othene-Zuid vaak de aandrang om weg te vluchten naar menselijker oorden. Naar een plaats waar het verleden zichtbaar is en waar ook de ziel zich thuis voelt. Daar komt nog bij dat de nieuwe bewoners ook grotelijks belazerd worden door project ontwikkelaars. Appartementgebouwen aan de rand van Othene-Noord blijken bijvoorbeeld veel hoger uit te vallen dan aangekondigd. In Othene-Zuid wordt bovendien de Otheense Kreek aangetast door de bebouwing. Vanaf de westkant van de kreek gezien is de prach tige 'overkant' met zijn akkers en boerderijen verdwe nen. Een enkele boerderij klaagt nog in de verte. In het zwart gestoken natuurlijk. Het huis van de voormalige projectontwikkelaar staat er ook. Het kraait duidelijk victorie. Het is gebouwd in een soort koekenbakkersstijl, dat wil zeg gen, er zijn heel wat taarten op en naast elkaar gezet. Het bouwwerk maakt de indruk alsof het door een onuitstaanbaar kind ontworpen is. Ach, wat moet ik nog vertellen over architectuur in Terneuzen, over het uiterlijk van deze onopvallen de havenplaats. Ik heb er zelf voor gekozen om hier te wonen, dus alles wat ik aan onheil opsom, roep ik over mij en de mijnen af. Voorzichtigheid is gebo den. Desondanks wil ik nog refereren aan de uitroep, de hartenkreet, die ooit op een muur in de binnen stad verscheen: Terneuzen - stad zonder ziel. Dat was een constatering die erin hakte. Gelukkig grenst de stad aan een groot natuurgebied. De Westerschelde maakt veel goed. Ik moet er dan ook niet aan den ken dat de een of andere projectmanager vanwege planologische ontwikkelingen - bijvoorbeeld om par keergelegenheid te creëren voor de dagelijkse stroom drugstoeristen - besluit om de Schelde kilometers te verplaatsen. De ZBP is begin 2003 door de redactie van het Zeeuws Tijdschrift ingesteld en wordt in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek georganiseerd. In aanmerking komen boeken over Zeeland in de breedste zin des woords en publicaties die door Zeeuwen over willekeurig welk onderwerp zijn geschreven. De ZBP 2006 zal begin november worden uitgereikt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De jury was bij het ter perse gaan van dit tijdschrift nog niet volledig. De longlist zal eind augustus-begin septem- bekendgemaakt en de shortlist minimaal een maand voor de uitreiking. Op de webstek van het ZTj www.zeeuwstijdschrift.nl, onder boeken prijs is alle informatie over de ZBP verzameld. De deadline voor inzendingen is 15 juli 2006. Exemplaren dienen in zesvoud naar het postadres van dit tijdschrift te worden gezonden. Tevens dient op de webstek een aan meldingsformulier te worden ingevuld met een pdf van de omslag en de flaptekst. In 2006 zal voor het eerst de 'Jan Bruijns Prijs' worden uitgereikt voor het boek dat de meeste stemmen krijgt via de webstek van het ZT. Vanaf 1 augustus kan gestemd worden op alle publicaties die op de lijst van ingezonden boeken staan. Op 19 december 2003 werd in de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) de eerste Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) - een foto van Anda van Riet - uitgereikt aan Annejet van der Zijl voor haar biografie Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt. Op 4 november 2004 ontving Francisca van Vloten de ZBP 2004 voor haar monografie over de Domburgse kunstenaarskolonie aan het begin van de twintigste eeuw Moen, tussen Toorop en Mondriaan. De ZBP 2005 ging naar Het verhaal van Zeeland van Jan Kuipers en Robbert Jan Swiers en werd op 28 oktober 2005 uitgereikt in het Stedelijk Museum voor Actuele Kunst in Gent, waarna het eerste Zeeuws Vlaams boekenfeest volgde. De ZBP werd in 2004 en 2005 gesponsord door ISS Facility Services en de prijs bestond uit een geldbedrag van 2500 euro. Waar de prijs in 2006 uit zal bestaan was bij het ter perse gaan nog niet bekend, want naar een sponsor wordt nog driftig gezocht. Dus meld u aan als hoofdspon sor en adopteer een cultureel evenement van de eerste orde Paul van der Velde SPONSOR GEZOCHT! 25 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 27