De verplaatsing van de scheepswerf de Koninklijke Schelde Groep, 'De Schelde', uit de binnenstad van Vlissingen naar elders biedt mogelijkheden om de in tweeën gedeelde binnenstad weer samen te voegen. 130 jaar lang heeft 'De Schelde' een belangrijke rol gespeeld in Vlissingen. Niet alleen vond een groot deel van de bevolking er werk, maar door uitbreiding van de werf en de verschillende dokken en scheepshallen werd steeds meer van de oude stad opgeslokt. Door Evert de longh en Willem Heijbroek den, in 1443 werd de Engelse Haven gegraven. Philips de Schone legde in 1489 de eerste omwalling aan met een groot stenen bolwerk, het huidige Keizerbolwerk. Na de overgang naar Willem van Oranje in 1572, werd de stad aan de oostkant uitgebreid: de Nieuwstad. Tussen deze uitbreiding en de oude omwalling is de Pottehaven aangelegd (gedempt in 1909). Vlissingen promoveert tot admiraliteitsstad en krijgt in 1580 een rijkswerf met marinebasis. In de vroege zeventiende eeuw gaf prins Maurits opdracht een vestinggordel met bastions rond de stad aan te leggen. De nieuwe Dokhaven of Oosterhaven viel binnen de omwalling. Hier vestigden zich stadstimmerwerven en touwslage- rijen. In 1696 werd de spuisluis omgebouwd tot het vermoedelijk oudste droogdok van Europa volgens de plannen van de Engelsman Perry (daarom Dok van Perry genoemd)Vlissingen werd een vesting van bete kenis met een belangrijke marinebasis, die tot 1816 zou blijven functioneren. De Nieuwstad groeide uit tot aan de Dokhaven en langs de kades verrezen patriciërshuizen, waar de handelslieden van de West-Indische Compagnie zich vestigden. In de achttiende eeuw had een uitbreiding en verdichting van de bebouwing plaats, vanwege de functies van de Dokhaven, zoals het Admiraliteitshuis Onder het motto 'De stad geeft en de stad neemt' is een ontwikkeling gestart, waarbij een projectgroep van de gemeente Vlissingen na een cultuurhistorische ver kenning een mastrrplan heeft laten ontwikkelen door de stedenbouwkundigen van het bureau VHP. Daarbij is een groot aantal geledingen uit de samenleving ingeschakeld, waaronder de provinciale commissie van de Bond Heemschut. Deze nieuwe start biedt de unieke mogelijkheid de karakteristieken van het werf- gebied te combineren met die van de oude binnen stad. Een eerste aanzet is gegeven bij de presentatie van het masterplan op 17 december 2005. Daar heeft de gemeente Vlissingen ook de intentie uitgesproken het voormalige stadhuis, het Van Dishoeckhuis, weer in oude glorie te herstellen. Vlissingen door de eeuwen Een klein dorpje op een kreekrug, dat in het begin van de middeleeuwen aan de oever van de Schelde ontstond, groeide uit tot een ommuurde stad met haven. Ten oosten van de kreek ontwikkelde zich de nederzetting Nieuw-Vlissingen, die in het bezit kwam van graaf Floris V. Zijn opvolger graaf Willem III liet een langgerekte haven aanleggen met bijbehorende spuikom en getijdemolen. Handel en visserij floreer 33 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 35