■nt Verkeerscentrale (1991) op de oostelijke havendam van de buitenhaven van Hansweert als onderdeel van de Schelderadarketen. Niet voor niks speelt P. Choderlos de Laclos' Les Liaisons Dangereuses zich vrijwel geheel af in tuinen en boudoirs waar hedonisme wedijverde met de voortdurende prikkel van het sublieme schoonheids gevoel. Wat zich in Europa in de achttiende eeuw in tuinen afspeelde, gebeurde in het Romeinse rijk aan zee. De elite liet lustoorden aan de kust bouwen waar tegen het decor van opsmukarchitectuur alles geoorloofd was. Zelfs de lusthoven aan de Vecht of op Walcheren uit de Gouden Eeuw hadden sterk de neiging te verworden tot overdreven of gemanicuurde (pronk)objecten, maar in het meer gematigde klimaat van het calvinisme speelde zich alles binnenskamers achter gesloten deuren af. Mis-plaatste' voorbeelden Tegen deze achtergrond van bovenstaande gedach tegang bezien, durf ik bij nader inzien nu toch te Het nieuwe kantoor van CZ groep Zorgverzekeringen in Goes, van het architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft (1997) poneren dat Zeeland een kustarchitectuur heeft die, in tegenstelling tot de overdreven architectuur aan de kust, het karakter heeft van dijken en waterwerken: sober, doelmatig, kloek en bestand tegen de elemen ten. Tijdens de architectuurestafette door Zeeland, ter gelegenheid van de 150-jarig bestaan van de Bond Nederlandse Architecten in 1992, werd juist dit soort bouwwerken bezocht zoals het Ir. J.W. Topshuis van W.G. Quist op Neeltje Jans en het stadhuis van Terneuzen van J.B. Bakema. Maar natuurlijk zijn er meer: de Zeevaartschool in Vlissingen aan de boule vard: de vuurtorens; de nieuwe sluizencomplexen in Hansweert en Wemeldinge; het nieuwe hoofdkantoor van Rijkswaterstaat aan het Kanaal door Walcheren in Middelburg; enkele silogebouwen aan de rand van de Oosterschelde; verschillende bruggen met bijbehoren de bedieningsgebouwen; een waterzuiveringcomplex aan de Westerschelde en zo voort. Bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg. De plannen voor het A-theater zijn op de lange baan geschoven 40 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 42