en het beeld van de bebouwde en onbebouwde omge ving', Door middel van het organiseren van tentoonstel lingen, excursies, debatten en andere evenementen brengt Het Zeeuwse Gezicht vele Zeeuwen in aanraking met architectuur, stedenbouw en landschapsarchitectuur die ieders leefomgeving beïnvloeden. Dat is hard nodig want wanneer er geen belangstelling voor deze beeldbe palende disciplines is, kan de leefomgeving voordat men het beseft in negatieve zin veranderen. Door openbaar debat over de bebouwde en onbe bouwde omgeving komen de vakman en de leek dich ter tot elkaar. Want niet alleen de vakman, maar elk individu kan (en geeft) op zijn manier een bijdrage aan zijn of haar eigen woonomgeving. Niet iedere Zeeuw - ik bedoel daarmee een inwoner van Zeeland, iemand werkzaam in Zeeland, iemand geboren en getogen in Zeeland of een 'gevoels-Zeeuw' (bijvoor beeld een regelmatige vakantieganger met affiniteit met Zeeland) - spreekt dagelijks over een kolom, een bestemmingsplan of een welstandsnota. Wel heeft hij of zij het over die té kleine badkamer, die lelijke nieuwe toren op de boulevard of die voor overlast zorgende woongroep naast het park. Door een discus sie tussen professional en leek krijgen ze inzicht in eikaars standpunten en ideeën. Zo wordt het voor de professionals duidelijk waar de (toekomstige) Zeeuwen behoefte aan hebben, en wordt het voor de leek duidelijk wat de beweegredenen van architecten zijn om bepaalde keuzes te maken. Vaak liggen de opvattingen over architectuur niet zo ver uit elkaar als er altijd gedacht wordt, maar dit blijkt pas zodra vak termen worden vertaald in voor iedereen begrijpelijke taal en andersom ideeën van leken in architecturale termen worden beschreven. Nieuw platteland Het Zeeuwse Gezicht heeft er dit jaar voor gekozen om door middel van een ideeënprijsvraag genaamd 'Nieuw Tij, een impuls voor Zeeland' het debat over de leefomgeving van de Zeeuw voor een breed publiek op te starten. De prijsvraag is gericht op (ver)nieuw(d)e woonvormen in de polder. De polders zijn van oudsher de basis van Zeeland en wonen op het platteland is een woonvorm die uitstekend past bij de 'Zeeuwse maat'. Door nieuwe woonvormen op het platteland kunnen de gevolgen van de (negatieve) veranderingen die er gaande zijn, worden opgevan gen en omgebogen in positieve ontwikkelingen. De agrarische sector krimpt en de ruimte die daardoor ontstaat, wordt tegenwoordig al te vaak opgevuld met 43 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 45