ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN ellende en tragische aspecten van het leven in oor logsgebied in 1572. Het 'romantisch' aspect wordt vertegenwoordigd door helderziendheid van één van de roversmeisjes en, onvermijdelijk in een boek voor de prille tiener, de draad van een ontluikende liefde. Een tikje ongeloofwaardig wordt het wanneer de auteur een visserman in een herberg laat ver tellen over Nehalennia en de overvaart der zielen, twee door hem vervlochten thema's die absoluut geen rol kunnen hebben gespeeld in de orale tradi ties anno 1572. Maar, zoals een der toehoorders van deze Ruggenbergiaanse kunstsage weet: of het waar is of niet, een mooi verhaal is het. Goed voor het historisch fundament zijn de verantwoording en de verklarende woordenlijst achterin het boek. W A B I Alain de Botton, De architectuur van het geluk. Amsterdam: Uitgeverij Atlas, 2006. ISBN 9045012766 19,90, 312 pp. In zes beknopte hoofdstukken zoekt de bekende cul tuurfilosoof Alain de Botton dit keer in de architectuur naar het geluk. De opzet van zijn meest recente boek is al even simpel als het geluk dat hij zegt na te speuren: een serie ondramatische en breekbare taferelen van schoonheid, die ons ontroeren doordat we beseffen hoeveel grimmiger de achtergrond is waartegen ze zich aftekenen. Dit zijn niet mijn woorden, maar die van de auteur in de ietwat ongemakkelijke Nederlandse verta ling van de hand van Jelle Noordman. Geluk heeft dus ook volgens De Botton met schoonheid te maken, en de architect die dat op zijn eigen wijze tot stand weet te brengen, krijgt van hem te horen dat hij daarmee zelfs de filosofie naar de kroon steekt. Dergelijke architecten zijn vandaag de dag dun gezaaid. Tot mijn verbazing mag zelfs S333 Architecten zich met de woonwijk in Vijfhuizen (Haarlemmermeerpolder, 2004) naar het oordeel van De Botton tot een select gezelschap rekenen waarin we onder andere ook West 8, Peter Zumthor, Makoto Yamaguchi, Michele Saee, Bruno Pingot en David Adjaye aantreffen. Hedendaagse toppers worden geijkt aan bekende voorbeelden uit het verleden. Zij allen hebben een bescheiden maar eloquente zelfverzekerdheid gemeen. Hun bouwsels danken hun schoonheid niet aan de spectaculaire tentoonspreiding van een gezaghebbende 1. Capitool reisgids Zeeland Bartho Hendriksen (Unieboek) 2 Zeeland Karei Tomeï e.a. (Scriptum) 3 Grote Historische Atlas Zeeland Chiel Jacobusse e.a. (Nieuwland) 4 De Abdij van Middelburg Jeanine Dekker e.a. (Matrijs) 5 Verdwenen havens van Zeeland P.J. Huijbrecht (Museumhaven Zierikzee) 6 Het vooroorlogse Oostburg herleeft Roger van Pamelen Johan Verstraeten 7 Zeeland 52 weken genieten jaarboek (Mo'Media) 8 Stranding en schipbreuk voor de Schouwse kust Wim de Vrieze/Giel Overbeeke 9 Zeeuwse streekwoorden Rinus Willemsen (Van de Berg) 10 Agnes van Gelder Willemien 't Hooft (Den Boer De Ruiter) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boek handels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (tel. 0113-215137 e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). stijl of aan de fiorituren en de bravoures van Koolhaas of Le Corbusier, maar aan een intrinsieke kwaliteit die mensen te denken geeft over hun leven. Zij spreken overtuigend tot onze verbeelding, omdat ze waarden weerspiegelen die onontbeerlijk zijn voor ons welbevin den. Daarmee denkt De Botton een kritische troef in handen te hebben. Aan glossy architectuur heeft hij net zomin behoefte als aan idyllische of nostalgische. Echte architectuur doet je beseffen dat er meer onder de zon is dan winstbejag, consumptiedrift en machtsvertoon. En daarom moeten vooral de slippendragers van de project ontwikkelaar en de vastgoedmagnaat het hier ontgelden. In plaats daarvan pleit De Botton voor een beleving van architectuur als de materiële neerslag van onze allerindi vidueelste gevoelens. Gewoon jezelf kunnen zijn, dat is in feite de boodschap. Naïef? Ook de projectontwikkelaar en de vastgoedmagnaat prijzen hun zaken immers zo aan. Maar De Botton is duidelijk wars van hun com- 51 Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 53