LABORATORIUM VOOR ARCHITEKTUUR is een samenwerkingsverband van architecten dat is gebaseerd op onderzoek en realisatie van architectuur en er op gericht structuur en orde te (her)ontdekken in de huidige architectonisch praktijk. Gezamenlijk wordt gaandeweg een artistieke methode ontwikkeld om de architectuur terug te brengen in de dynamische context van de hedendaagse discours van kunst en cultuur. Het Laboratorium is in 1990 opgericht in Middelburg en heeft sinds die tijd teksten, ontwerpen en ontwerp-instrumenten gemaakt, waarvan er enkele prijzen in prijsvragen hebben opgeleverd en andere in de lokale situatie veel positieve en stimulerende discussie te weeg gebracht hebben. Ook werd een breed scala van ontwerpen voor woningen, bedrijven en instanties gerealiseerd. Op dit moment werken er acht personen, verdeeld over kantoren in Middelburg, Rotterdam en de Poolse havenstad Szczecin, waarmee sinds 1996 een verbinding en intensieve uitwisseling bestaat. Vanaf 2006 wordt het Laboratorium in Nederland gestuurd door architekt Johan de Koning. Al tijdens zijn afstuderen raakte Johan in de ban van het Zeeuwse landschap, dat uitda gend, inspirerend en contemplatief tegelijk is. Het werken in de luwte van de grote stad en bijbehorende stadsproblematiek geeft hem een specifieke kijk op architectuur. Historie en natuur komen hier op intrigerende wijze samen met hedendaagse functionaliteit. Zoals op zeer uiteenlopende rurale plaatsen in Zeeland (zoals bijvoorbeeld Zonnemaire, Yerseke en Koudekerke) te zien is, levert dit vooral har monieuze en toch onderscheidende gebouwen op die door de opdrachtgever en/of gebruiker bovenal gewaardeerd worden vanwege het comfort en hun specifieke, bij hen passend karakter. Dat maakt de opdrachtgevers enthou siast. Daarnaast is Johan vooral getroffen door de invloed van licht op het materiaal waaruit archi tectuur is opgebouwd en door het achter de materie verborgen concept. Dat is tenslotte wat een gebouw tot architectuur maakt. BORNEO Sinds 2004 is Laboratorium voor Architektuur gevestigd in het voormalige VOC pand Borneo aan de Kuiperspoort 22 in Middelburg. Borneo is een multidisciplinair ontwerpers collectief waarin op dit moment een tweetal architektenburo's, een buro voor landschap, twee grafisch ontwerperburo's en een buro voor film en audiovisuele producties partici peert. Het opvallende gebouw uit circa 1660 dat eigenlijk een schip had moeten zijn, werd door Johan de Koning in de periode 2002- 2004 in opdracht van Woongoed Middelburg verbouwd tot de transparante en prikkelende kantoor- en werkruimte die het nu is. Borneo is een dynamische ontwerpfabriek waaruit tal van producten voortkomen en waar op de begane grond het hele jaar door exposities van (veelal toegepaste) kunst te zien zijn, debatten worden georganiseerd over actuele thema's en drukbezochte workshops gehou den worden.

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 68