Waarom Bestevaer herdacht moet Gesprek met André Bakker, voorzitter van de Zeeuwse Stichting 400 jaar De Ruyter Een verdieping boven het Vlissingse Gemeentearchief in de Hellebardierstraat huist de Stichting 400 jaar De Ruyter. Haar opdracht luidt: organiseer een waardig herdenkingsjaar voor Michiel de Ruyter. Voorzitter van de Stichting is André Bakker, onder meer oud-loods, oud-gezagvoerder en oud-reserveofficier bij de Koninklijke Marine. Er zijn meerdere Stichtingen 400 jaar De Ruyter. Hoe zit dat? Er is een landelijke Stichting en er zijn twee regio nale stichtingen of consulaten. Er is een Zeeuwse Stichting - officieel consulaat Schelde Delta geheten - en er is een Stichting Noorderkwartier die grofweg gaat over alles benoorden Amsterdam. Heel veel activiteiten zullen in Zeeland gaan plaatsvinden. Eigenlijk had de landelijke Stichting als aanjager moeten fungeren en fondsen moeten verwerven voor de consulaten. Helaas is dat onvoldoende gelukt. Van de toegezegde tonnen hebben we niets ontvangen. We proberen dat nu zo goed en zo kwaad als dat kan zelf op te vangen, maar dat is niet gemakkelijk. Donateurs zijn nog steeds meer dan welkom! In de praktijk is de Zeeuwse Stichting behoorlijk autonoom. Maar we hebben uiteraard wel veelvuldig en goed contact met de landelijke Stichting en met Stichting Noorderkwartier. Overigens wordt ook tijdens de Wereldhavendagen aandacht besteed aan Michiel. Ook die organisatie is onafhankelijk. En dan is er natuur lijk nog de Stichting Ter Nagedachtenis van Michiel de Ruyter waarmee we eveneens samenwerken. Waarom wordt De Ruyter een jaar lang herdacht? Omdat Michiel Adriaansz. de Ruyter een van de grootste helden aller tijden is. Zonder De Ruyter zou Nederland in zijn huidige vorm niet bestaan. De Ruyter heeft ervoor gezorgd dat Nederland een handelsnatie kon blijven. Hij werd ingezet tegen het Engelse protectionisme. Dat besef is er lang niet bij iedereen. Tijdens de Grootste Nederlander Verkiezing (november 2004) bleek maar weer eens dat ons his torisch besef achteruitholt en dat de waan van de dag regeert. Overigens eindigde De Ruyter nog als zeven de, net achter Johan Cruijff. Het De Ruyterjaar kan ervoor zorgen dat die kennis van onze vaderlandse geschiedenis een klein beetje verbetert. Die gedachten 10 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 12