t hoor je de laatste tijd ook weer vaker in de politiek: de jeugd zou over te weinig historisch besef beschikken. In hoe.ve.rre is er straks sprake van een nationaal her denkingsjaar? Het De Ruyterjaar wordt een nationaal evenement. We beperken ons niet alleen tot Zeeland en Amsterdam. In elke provincie zullen grootkoren De Ruyterliederen ten gehore brengen. Van Hellevoetsluis tot Scheve- ningen worden activiteiten georganiseerd. Maar denk ook aan allerlei landelijke publicaties. We beperken ons ook niet tot Nederland. De Ruyter was een inter nationale figuur en vele van onze evenementen zullen daarom een internationaal karakter krijgen. Op 6 juli organiseren we een vlootschouw langs de Vlissingse Boulevard die voor een groot deel uit buitenlandse schepen zal bestaan, maar je zult het ook terugzien bij de opening op 23 maart in de Vlissingse Jacobskerk, waar naar verwachting de ambassadeurs van Hongarije, Denemarken én Engeland aanwezig zullen zijn. Welke prominenten mogen we daar nog meer ver wachten? Heel veel landelijke en politieke prominenten. Kijk maar eens naar de Comités van aanbevelingen van de stichtingen! Het zal druk worden met burgemees ters en ministers! En er zijn natuurlijk de vertegen woordigers van de diverse grote bedrijven die het De Ruyterjaar sponsoren. Vanzelfsprekend is ook de Koninklijke Marine van de partij. Hoe dat op 7 november 2007 tijdens de sluitingsceremonie zal gaan weten we op dit moment nog niet exact, maar ook daar zullen veel beroemdheden aanwezig zijn. We weten al wel dat de afsluiting in de Nieuwe Kerk in Amsterdam zal plaatsvinden. Wie betalen er? Het grootste deel van ons budget is totstandgekomen door provinciale en gemeentelijke subsidies. Maar ook het bedrijfsleven betaalt mee. Particulieren kun nen een bijdrage leveren door Vriend van Michiel de Ruyter te worden voor 100,-. Daar zijn we pasgele den mee begonnen. De gemeente Schouwen-Duiveland maakte onlangs bekend niet mee te zullen betalen. Is er vaker sprake van tegenstand? We hebben met alle Zeeuwse gemeenten en burge meesters overleg gevoerd. Op Schouwen-Duiveland was beslist geen sprake van tegenstand of onwil; eigenlijk hebben we alleen maar positieve reacties gekregen. De afweging van Schouwen-Duiveland was volgens mij enkel een financiële. Overigens ontvan gen we van die gemeente indirect via de Stichting Renesse wel degelijk een bijdrage. Wanneer spreekt u van een succesvol herdenkingsjaar? Als onze belangrijkste tien activiteiten doorgang heb ben gevonden. Ik denk daarbij in het bijzonder aan een geslaagde en feestelijke openingsceremonie, Sail, de vlootschouw, een onderwijsproject, diverse muse ale projecten, een symposium en een concertserie. Natuurlijk hoop ik ook dat we de nodige positieve publiciteit zullen krijgen en dat er voldoende publieke belangstelling zal zijn. En uiteraard moeten onze financiën op orde zijn gebleken. 11 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 13