NEDE TUSSEN BEWONDERING EN OBJECTIVITEIT Ronald Prud'homme van Reine en de zeehelden In de periode 1943-1944 werd de serie Zeehelden uitgebracht. De Duitse bezetter stond geen zegels met een afbeelding van de Koningin toe. Toen Ronald Prud'homme van Reine (Den Haag i960) een jaar of zes was spaarde hij postzegels. In zijn collectie zaten ook zegels met por tretten van zeehelden. 'Op een dag trok ik in de huiskamer een boek uit de kast met veel plaatjes,' herinnert hij zich. Het was een platenal- bum van de vaderlandse geschiedenis, mét portretten van zeehelden die hij al kende van zijn postzegels. 'Het leken me meteen fascine rende figuren. Een tijdje later vond ik tijdens een wandeling met mijn moeder over de Haagse rommelmarkt een boekje over De Ruyter en daarna ben ik echt van alles over zeehelden gaan verzamelen.' Door Jan J.B. Kuipers Een passende prelude op de loopbaan van artsenzoon Prud'homme van Reine, die naast andere publicaties op maritiem-historisch terrein een viertal spraakma kende zeeheldenbiografieën afleverde. Na zijn proef schrift Jan Hendrik van Kinsbergen 1735-1&9, admiraal en filantroop (1990) volgde een biografie van Michiel de Ruyter, Rechterhand van Nederland (1996), waarvan volgend jaar maart de vijfde druk verschijnt, uitge breid met onbekende brieven van De Ruyter en kleu renafbeeldingen uit de collectie van het Rijksmuseum. In 2001 verscheen over Maarten en Cornelis Tromp Schittering en schandaal en twee jaar later Admiraal Zilvervloot over Piet Hein. In 2005 kwam Zeehelden uit, met een Top 40 van zeventiende-eeuwse zeehel den. Op nummer 1 vinden we daar Michiel de Ruyter. Top 40? Popcultuur stimuleerde Prud'hommes fascinatie voor zeehelden al eerder. 'Ik had foto's uit de Muziek Express aan de muur van The Beatles, The Rolling Stones en The Kinks en daar hing ik aanvan kelijk mijn portretten van zeehelden bij. Totdat er te weinig ruimte was en de muziekhelden het veld ruimden.' Niet dat zijn keuze voor maritieme historie toen al een uitgemaakte zaak was. 'In de puberteit is mijn belangstelling voor zeehelden wat weggeëbd.' vertelt hij. 'Gelukkig misschien, want anders zou ik me er mo gelijk monomaan mee zijn gaan bezighouden en dat is nooit goed. Toen ik ongeveer vijftien was las ik vooral boeken over de twintigste eeuw, onder andere over de Eerste en Tweede Wereldoorlog.' De historische belang stelling bleef dus wel. 'Ik was eigenlijk als middelbare scholier al vastbesloten om geschiedenis te gaan studeren. Hooguit kunstgeschiedenis was een alterna tief, want ik ben altijd een fervent museumbezoeker geweest en heb grote belangstelling voor zeventiende- eeuwse Nederlandse schilderkunst. Maar ik kan niet tekenen. Ik vind dat je dat toch een beetje moet kun nen wil je je in een kunstenaar kunnen verplaatsen.' In 1979 ging Ronald Prud'homme van Reine geschiedenis studeren in Leiden. De maritieme spe- 12 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 14