Dank u, Bestevaer! Redder van de slavenhandel Het Nationaal Slavernijmonument staat sinds 1 juli 2002 in het Amsterdamse Oosterpark. Bovendien bezit Nederland oudere monumenten die sterk aan het nationale slavernijverleden herinneren, hoewel bijna nie mand hier nog weet van heeft. Het stof weghalen van oude monumenten is misschien even boeiend als het oprichten van nieuwe monumenten. Ik stel voor bestaande monumenten met nieuwe elementen te verrijken zodat de beelden niet langer uitsluitend de ondernemende en opbouwende kanten van het verleden herden ken maar ook de bijgaande verwoesting en ellende. Door Ewald Vanvugt het sterkste Portugese fort in West-Afrika, Fort Elmina in het tegenwoordige Ghana. Europeanen ruilden hier met zakenpartners uit Ashanti vooral textiel, ijzer, vuur wapens, vuurwater en koperen voorwerpen tegen goud, ivoor, peper en slaven. Vanuit Elmina verscheepte de WIC duizenden gevangen Afrikanen naar de suikerplan tages in Brazilië. Engelse handelaren hadden verderop aan de kust Fort Cormantijn gebouwd, en dicht bij Elmina het fortje Cape Coast Castle. De Europeanen leerden het koloniale bedrijf van elkaar. Prins Rupert von der Palts (1619-1682) had in Nederland gestudeerd en gewerkt, en met Nederlandse voorbeelden overtuigde hij de nieuwe koning van Engeland, Charles II, en diens broer, James, hertog van York, dat de transatlantische han del uiterst lucratief kon zijn. In 1660 richtten zij een onderneming op die ze de Company of Royal Adventurers noemden. Met hulp van Engelse marine schepen bezetten de koninklijke avonturiers de WIC- fortjes op Goeree en bij Tacorary. In de zestiende eeuw vochten Engeland en de Nederlanden vaak samen tegen Spanje en Portugal, in de zeventiende eeuw vochten ze vaak onderling. Alle Nederlands-Engelse zeeoorlogen gingen om de 21 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 23